Wśród metod radzenia sobie z uciążliwą alergią wyróżniamy odczulanie – kiedy należy je przeprowadzić?
Walka z alergią
Objawy alergii bywają bardzo dokuczliwe. Ciągły katar i kichanie uzależniają nas od chusteczek higienicznych a skórne wysypki mogą być przyczyną kompleksów. Z niektórymi alergiami trudno jest funkcjonować. Gdy leki przeciwalergiczne nie są wystarczająco skuteczne, pomocne może okazać się odczulanie – jeden z najskuteczniejszych sposobów na alergię.
Odczulanie – kiedy należy je przeprowadzić?
Odczulanie to jedna z metod walki z alergią. Polega na zaaplikowaniu odpowiednich szczepionek, w danych odstępach czasowych. Decyzję o odczulaniu podejmuje lekarz alergolog. Dostępne są szczepionki w postaci tradycyjnych zastrzyków lub kropelek, do stosowania podjęzykowego. Druga forma jest bardziej nowoczesna i przeznaczona dla uczulonych na pyłki traw. Odczulania nie można wykonać na zawołanie, w dowolnym momencie. Najlepszą porą roku jest jesień i zima. W tym okresie występuje znikoma ilość pyłków. Objawy alergii również są niewielkie, więc spokojnie możemy rozpocząć leczenie. Taka forma walki z alergią wiąże się jednak z kosztami. Nie wszystkie szczepionki są w Polsce refundowane. Koszty wahają się od kilku do nawet kilkuset złotych za całe odczulanie. Metoda nie gwarantuje także całkowitego ustąpienia alergii, dlatego decyzję o leczeniu należy dokładnie przemyśleć. Jest to jednak najskuteczniejszy sposób na alergię. W przypadku dzieci, rodzice często decydują się na szczepionki podjęzykowe, które mają takie samo działanie jak tradycyjne zastrzyki. Immunoterapia alergenowa może być stosowana u dzieci od 5 roku życia i u osób dorosłych. W przypadku alergenów występujących przez cały rok, takich jak roztocza, odczulanie trwa minimum 3 lata, zaś przy alergii na pyłki roślin – minimum 3 sezony.
Choć odczulanie bywa czasochłonne, może przynieść oczekiwane rezultaty, w postaci ustąpienia objawów lub ich znaczącego zmniejszenia. Odczulanie jest często wykonywane u dzieci, u których uczulenie objawia się bardzo wyraźnie, co przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Zanim jednak zdecydujemy się na taką formę leczenia, skonsultujmy się z alergologiem, który przedstawi nam wszystkie informacje dotyczące szczepionek na alergię.