Ocet - kiedy szkodzi, a kiedy pomaga?

Podlegające procesom dojrzewania octy jabłkowe, balsamiczne czy z czerwonego wina podlegają długotrwałym procesom dojrzewania, stąd zawartość histaminy jest w nich spora (20 mg/l w jabłkowym i aż 500 ml/l w stołowym) lub bardzo duża (4000 ml/l w octach z czerwonego wina).

Bezpieczne w tym przypadku okazują się octy zbożowe, ale też ryżowe.
Nie tylko ocet w wersji podstawowej bywa szkodliwy – również jako składnik majonezów, musztard i innych sosów, ogórków czy grzybów konserwowych i gotowych sałatek. Ale warto poświęcić nieco czasu na znalezienie na sklepowych półkach ich odpowiedników bez octu lub z octem spirytusowym.

Niskokaloryczne to często niezdrowe

Do produkcji wielu artykułów spożywczych ze zmniejszoną zawartością tłuszczu typu light czy dietetycznych używa się dodatkowo składników chemicznych, bogatych w histaminę, które mogą zaostrzać alergię.

Także w restauracjach na ogół stosuje się ocet zawierający histaminę, dlatego lepiej unikać sosów vinegrette, marynat i dressingów.

Dla osób z alergiami pokarmowymi na gluten, jaja czy mleko octy są jednak bezpiecznym składnikiem diety, chyba, że cierpimy na alergię na ryż –

  • przy nietolerancji glutenu – poleca się ocet balsamiczny, winny i ryżowy
  • w alergii na jaja – ocet nie jest szkodliwy, a nawet jest substytutem jaj przy wypiekach (połączony z woda i proszkiem do pieczenia), jednak majonezy z octem należy zastąpić substytutami bezjajecznymi
  • w alergii na mleko – można stosować w dipach z humusem czy guacamole lub z tofu.

Pij roztwór octu – na zdrowie

Ocet - kiedy szkodzi, a kiedy pomaga?Ocet jabłkowy, szczególnie organiczny, to naturalna pomoc dla układu pokarmowego i wspomożenia procesów metabolicznych organizmu.

W zdrowej diecie, która ma zapobiec rozwojowi alergii pokarmowych zaleca się wypijanie na 15 min. przed posiłkiem szklanki wody z dodatkiem 2 łyżeczek organicznego octu.

Czym różni się od tego ze sklepu?

Organiczny zawiera fruktozę i węglowodany złożone i jest bardzo bogaty w wit. C, natomiast produkowany chemicznie witaminy tej nie posiada, za to zawiera wiele niepożądanych składników (od od siarki po bromek metylu).
(NM)