Niesprawiedliwość
Eric Ward z Unsplash

Niesprawiedliwość jest wpisana w nasze życie. Doświadczamy jej w różnych sytuacjach – w życiu prywatnym, zawodowym czy towarzyskim. Dlaczego tak boli nas niesprawiedliwość? Jak poradzić sobie z trudnymi emocjami, które generuje?

Spis treści:

  1. Dlaczego niesprawiedliwe traktowanie najbardziej przeżywają osoby uczciwe?
  2. Niesprawiedliwość wyczuwają już dzieci
  3. Nagroda za starania i podjęty trud
  4. Niesprawiedliwe traktowanie przez rodziców
  5. Niesprawiedliwa przyjaciółka – jak się z nią uporać?
  6. Uczciwe wynagrodzenie za wykonywaną pracę
  7. Jak reagować na niesprawiedliwość?
  8. Kiedy warto postawić na asertywność?
  9. Jak udowodnić oszustwo?

Dlaczego niesprawiedliwe traktowanie najbardziej przeżywają osoby uczciwe?

Niesprawiedliwość niejedno ma imię. Najbardziej jednak dotyka osoby, które starają się postępować sprawiedliwie i uczciwie. Jeśli zawsze uczyłaś się do egzaminu i miałaś gorsze oceny od tych, którzy jawnie ściągali, zapewne czułaś rozgoryczenie. Także osoba, która przykłada się do wykonywanych obowiązków, ale jest mniej wygadana i przebojowa, zmaga się z frustracją, gdy awansuje jej leniwa koleżanka. Taka, która potrafi sobie bez mrugnięcia okiem przypisać cudze zasługi i osiągnięcia zawodowe.

Niesprawiedliwość wyczuwają już dzieci

Niesprawiedliwość to coś, na co jesteśmy szczególnie wyczuleni. Już małe dzieci reagują adekwatnie do sytuacji, gdy widzą, że ich kolega lub koleżanka pada ofiarą dyskryminacji lub nierównego traktowania. Skoro już od pierwszych miesięcy życia zwracamy na to uwagę, nie powinna nas dziwić gwałtowna reakcja na niesprawiedliwość w życiu dorosłym.

Nagroda za starania i podjęty trud

Niesprawiedliwość nas boli, bo lubimy jasne zasady. Mamy silnie rozwiniętą moralność. Lubimy, gdy wynagradza się nas za dobro i starania, które podjęliśmy. Nie znosimy natomiast sytuacji, gdy staramy się żyć uczciwie, sami do czegoś dojść, tymczasem śmietankę spija ktoś inny, np. największy bumelant.

Niesprawiedliwe traktowanie przez rodziców

To bardzo niekomfortowa sytuacja, gdy jesteśmy traktowani niesprawiedliwie. Jednak tutaj można wyróżnić takie przypadki, gdy aż się w nas kotłuje ze złości i nagromadzonego bólu. Zapewne zauważyłaś, że rodzice lubią faworyzować jedno z dzieci. Już sama przypowieść o synu marnotrawnym ukazuje istotę problemu. Osoby, które się bardzo starają zaskarbić cudzą sympatię, często spotykają się z gorszym traktowaniem. Nie każdy potrafi bowiem docenić ich starania. Np. córka zawsze miała chłodną matkę. Aby trochę zmiękczyć jej serce, kupuje jej różne rzeczy – drogie kosmetyki i ubrania. Ta jednak wciąż pozostaje niewzruszona i nie okazuje jej czułości.  Tak samo syn marnotrawny był faworytem ojca, chociaż zawiódł jego zaufanie, za co za złe miał mu jego brat. Ten, który postępował uczciwie, wcale nie spotkał się z nagrodą. Ojciec uhonorował jego marnotrwanego brata.

Niesprawiedliwa przyjaciółka – jak się z nią uporać?

Z niesprawiedliwością spotykamy się także w przyjaźni i szeroko pojętych relacjach międzyludzkich. Jeśli dla kogoś specjalnie zmieniliśmy swoje plany, aby się z nim spotkać, a ten ktoś odwołuje spotkanie na ostatnią chwilę, przy czym innych informuje o tym z większym wyprzedzeniem niż nas, czujemy się niekomfortowo. Tak samo źle czujemy się, gdy bez pytania nas o zdanie, wyznacza nowy termin spotkania. W takiej sytuacji możemy czuć się niemile widziani na spotkaniu.

Uczciwe wynagrodzenie za wykonywaną pracę

Niesprawiedliwość w pracy także nas mocno razi i budzi silne emocje. Chcielibyśmy bowiem otrzymywać wynagrodzenie adekwatne do wykonanej pracy. Tymczasem bumelanci często otrzymują wyższe od nas, ponieważ wiedzą, jak zrobić sobie dobry PR w firmie.

Jak reagować na niesprawiedliwość?

Czy możemy jakoś zareagować na sytuację, w której spotkaliśmy się z niesprawiedliwym traktowaniem? Oczywiście, jest to możliwe. Jeśli chodzi o sytuacje rodzinne i prywatne znajomości, możemy przestać się zgadzać na złe traktowanie. Tak naprawdę nikt nie powiedział, że musimy utrzymywać kontakt z tymi ludźmi. Może lepiej skupić się na relacjach, które są dla nas wartościowe? Ojciec nigdy nas nie kochał, przyjaciółka zrobiła się jakaś dziwna. Te osoby są dla nas toksyczne. Jednak mamy trzy inne przyjaciółki, które zawsze nas szanują i z którymi łączą nas dobre kontakty. Pamiętaj, że to, jak ktoś cię traktuje, nie zależy od ciebie. Bardzo często to wynika z jego własnych problemów.  On jest narcyzem, psychopatą, cierpi na paranoję. Nie zmienisz tego, ale możesz zmienić ludzi, którymi się otaczasz.

Kiedy warto postawić na asertywność?

Jeśli z niesprawiedliwym traktowaniem borykasz się z pracy, może masz problem z asertywnością? Czasem warto powiedzieć szefowi, że to nie koleżanka opracowała projekt, tylko ty. Jeśli szef jest uczciwy, to spróbuje to zweryfikować. Możesz też przestać zgadzać się na to, aby wykonywać zadania za nią, skoro i tak ona jest za nie nagradzana. Popsuje to waszą relację, ale czy ci na niej zależy? Naszym zdaniem nie powinno. Jeśli szef awansuje tylko mężczyzn, zmień firmę i spróbuj zrobić karierę w bardziej przyjaznym środowisku.

Jak udowodnić oszustwo?

Gdy ktoś oszukuje cię na rachunkach, spróbuj zweryfikować ich rzeczywistą wartość. Często jesteśmy w stanie dowieść, iż racja spoczywa po naszej stronie. Czasem jednak jest to niemożliwe. Jeśli ktoś wyłudził od nas podstępem przelanie pieniędzy, korzystając z Facebooka i podszywając się pod naszą siostrę, to będzie nam ciężko ustalić tożsamość oszusta. Choć to trudne, trzeba pogodzić się z zaistniałą sytuacją, aby móc iść dalej przez życie.