Zbilansowana dieta powinna być bogata w cenne składniki odżywcze, w tym nienasycone kwasy tłuszczowe. Substancje te mają wiele właściwości, które przyczyniają się do utrzymania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jaką pełnią rolę w organizmie? Które produkty pokarmowe są ich najlepszym źródłem?
Nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli zdrowy tłuszcz
Tłuszcz od razu wywołuje negatywne skojarzenia. Przywołuje na myśl otyłość, nadwagę czy niezdrowe, smażone produkty. Wyróżniamy jednak tłuszcze, które są nam potrzebne, a co najlepsze, są zdrowe i wartościowe. Chodzi o nienasycone kwasy tłuszczowe – jednonienasycone i wielonienasycone. Pierwsza grupa to kwasy wytwarzane przez ludzki organizm, drugą z kolei, musimy dostarczyć wraz z pokarmem. Wśród nich znajdziemy kwasy omega-3 oraz kwasy omega-6. Nienasycone kwasy tłuszczowe przyczyniają się do zwiększenia poziomu dobrego cholesterolu. Pomagają także zapobiegać chorobom serca.
Jaką pełnią rolę w organizmie?
Dietetycy zalecają, by w zdrowej diecie nie zabrakło produktów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe, które pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie. Tak jak wspomnieliśmy, mają wpływ na cholesterol, dlatego chorzy na miażdżycę oraz osoby w grupie ryzyka nie mogą zapominać o zdrowych tłuszczach. Cenne kwasy regulują ciśnienie tętnicze krwi oraz wzmacniają pracę serca. Zapobiegają powstawania zakrzepów, które mogą być przyczyną zawału serca lub udaru mózgu. Nienasycone kwasy tłuszczowe to nie tylko źródło zdrowia, ale także urody. Zapewnią nam piękny oraz zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci. Pozytywnie działają na układ nerwowy i funkcjonowanie mózgu. Odpowiednia ilość kwasów tłuszczowych w diecie, może wspomóc odchudzanie. Jednym zdaniem, zdrowe tłuszcze są bogactwem zdrowia i zdecydowanie powinny znaleźć się w codziennej diety każdego z nas.
Które produkty zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe?
Najpopularniejszym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych jest oliwa z oliwek. Tłoczona na zimno, zawiera także szereg innych substancji zdrowotnych, które spowalniają procesy starzenia się i chronią przed rozwojem nowotworów. Olej rzepakowy jest równie cennym produktem. Tłuszczem roślinnym, który warto stosować jest także olej lniany. Sam olej, jak i siemię lniane to bogactwo kwasów omega-3. Wzmocni układ nerwowy i serce, dlatego warto go stosować, także na surowo. Innymi pokarmami są tłuste ryby morskie, do których zaliczamy tuńczyk, łososia, makrelę, śledzie, sardynki czy halibuta. Spożywanie ich częściej, niż tylko raz w tygodniu, z pewnością wyjdzie nam na zdrowie. W naszej diecie nie może zabraknąć orzechów i pestek dyni. Stanowią idealną przekąskę czy dodatek do wielu potraw, który nie tylko nada im wspaniałego smaku, ale przede wszystkim zdrowych kalorii i potrzebnej do funkcjonowania energii.
Ze względu na pozytywne aspekty działania, nienasycone kwasy tłuszczowe stanowią źródło zdrowia i dobrego samopoczucia. Dieta, która jest odpowiednio skonstruowana i zbilansowana, zapewni nam zdrowie oraz witalność. Wybierajmy więc taką żywność, w której nie brakuje wartościowych składników odżywczych, w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Katarzyna Antos
W naszej diecie codziennie mają swoje miejsce pestki i orzechy,wartościowe oleje np
Lniany,z oliwek.Ale jeśli chodzi o ryby to ostatnio głośno jest o skazeniach metalami ryb morskich