
Alergia IgE-zależna
Z przeprowadzonych badań wynika, iż alergia IgE-zależna, która wykrywa się za pomocą testów punktowych, rzadko przyczynia się do wystąpienia nerczycy.
Krążące kompleksy immunologiczne
30 lat temu niektórzy naukowcy postulowali, iż do powstawania zespołu nerczycowego na tle alergii pokarmowej mogą przyczyniać się krążące kompleksy immunologiczne.
Nieprawidłowa diagnoza
W związku z tym, iż nerczyca nie zawsze jest prawidłowo diagnozowana, dzieciom często podaje się antybiotyki i steroidy. Wspomniane medykamenty tylko pogłębiają chorobę. Nerczycy często towarzyszą infekcje grzybicze, w tym wywołane przez drożdże z gatunku Candida albicans. Zakażenia, w połączeniu z nerczycą, niszczą nerki.
Antagoniści grasicy
Warto pamiętać, iż zarówno steroidy, jak i antybiotyki, są antagonistami grasicy, czyli gruczołu odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. W przypadku nerczycy dieta eliminacyjna nie przyniesie poprawy, dopóki nie zostanie wyleczona infekcja grzybicza. W skrajnych przypadkach wdrożenie leczenia immunoregulacyjnego staje się koniecznością.
Z przeprowadzonych badań wynika, iż mleko krowie jest najczęściej spotykaną przyczyną nerczycy. Warto jednak pamiętać, iż nie tylko nabiał ponosi odpowiedzialność za rozwój tej choroby. Medycyna zna przypadki nerczycy wywołanej przez marchew.
Nerczycy nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczona przyczynia się do trwałego uszkodzenia kłębuszków nerkowych. Te ostatnie odpowiadają za filtrację. Jeśli pojawią się w nich dziury, będziemy tracić erytrocyty (krwinki czerwone), które pełnią niezwykle istotną funkcję.
Niestety lekarze nie upatrują w nerczycy podłoża alergicznego, leczą tylko objawy. Ze święcą szukać nefrologa w naszych szpitalach, który zgodziłby się z powyższym artykułem