nieodnaleziona Remigiusz Mróz

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, to doskonała okazja, by przyjrzeć się bliżej trendom czytelniczym. Jacy są najpopularniejsi polscy autorzy? O czym opowiadają ich książki?

Remigiusz Mróz

Remigiusz Mróz urodził się w 1987 roku w Opolu, jednak od wielu lat mieszka w Warszawie. Jest doktorem nauk prawnych, co znajduje odzwierciedlenie w jego kryminałach. Remigiusz Mróz w swoich powieściach często objaśnia skomplikowane zasady, którymi kierują się adwokaci, sędziowie i prokuratorzy przy podejmowaniu czynności prawnych. Robi to w sposób zrozumiały dla czytelnika. Jednocześnie tworzy intrygi pełne nieoczekiwanych zwrotów akcji. Jego powieści rzadko zawierają krwawe opisy zbrodni. To bardziej książki wymagające od nas dedukcji i analitycznego myślenia. Rozbudzają wyobraźnię i pozwalają rozwinąć intuicję. Remigiusz Mróz, pomimo młodego wieku, ma na swoim koncie kilkanaście milionów sprzedanych książek. Powieści wydaje dość regularnie i często. Seria o Chyłce, komisarzu Froście oraz cykl W kręgach władzy cieszą się największą popularnością. Ta pierwsza została przeniesiona na ekran telewizyjny za sprawą TVN-u, który nakręcił kilkunastoodcinkowy serial. W postać Chyłki wcieliła się Magdalena Cielecka. Część powieści Remigiusza Mroza rozgrywa się w jego rodzinnym Opolu. Autor bardzo dokładnie oddał każdy szczegół z życia swojego miasta rodzinnego. Nieodnaleziona i Nieodgadniona tworzą spójną serię, natomiast Behawiorysta to powieść, która doczekała się tylko jednego tomu. Remigiusz Mróz chętnie wykorzystuje w swoich książkach aktualne wydarzenia, którymi żyje opinia publiczna, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi dla czytelnika. Książki Remigiusza Mroza są tłumaczone na inne języki i wydawane za granicą, m.in. w Niemczech, Rosji i Czechach.

Katarzyna Bonda

Mistrzyni polskich kryminałów, która specjalizuje się w łączeniu zagadek dotyczących zbrodni z historią Polski. Jej powieści, choć są stosunkowo grube, trafiają na listy bestsellerów. Jak widać, objętość książek nie przeraża Polaków, jeśli mają świadomość, iż obcują z wartościową literaturą. Prywatnie Katarzyna Bonda jest związana od niedawna z Remigiuszem Mrozem. Choć wydaje książki dużo rzadziej od swojego partnera, każda z nich cieszy się sporym zainteresowaniem. Katarzyna Bonda ma na swoim koncie także książkę ukazująca pracę polskiej policji i profilerów. Nie wszystkie tytuły jej autorstwa są fikcją literacką, niektóre opierają się na faktach.

Katarzyna Michalak

To autorka, która budzi ogromne kontrowersje, ale może liczyć też na wierne grono czytelniczek. Jej powieści obyczajowe, kryminalne i erotyczne trafiają na szczyty list bestsellerów. Polki uwielbiają Katarzynę Michalak za emocje, które biją z kart jej powieści. W dzisiejszym świecie bardzo często brakuje nam autentyczności, a Michalak dba o to, aby jej bohaterowie byli bliscy przeciętnemu czytelnikowi. Jej powieści wzruszają, ale też bawią i napełniają serca optymizmem. Jedno jest pewne, Katarzyna Michalak nie narzeka na brak czytelniczek.

Janusz L. Wiśniewski

Autor bestsellerowej Samotności w sieci pracuje naukowo w jednym z niemieckich instytutów. Choć mógłby utrzymywać się z literatury, gdyż jego książki sprzedają się jak ciepłe bułeczki, pozostaje aktywnym naukowcem. Jego książki poruszają serca milionów Polek. Autor nie boi się umieszczać w swoich powieściach elementów o tematyce naukowej – z zakresu medycyny, fizyki, chemii czy informatyki. Jego książki stanowią balsam dla duszy, ale też poszerzają horyzonty myślowe odbiorcy. Janusz L. Wiśniewski zyskał też ogromną popularność w Rosji i na Ukrainie. Jego Samotność w sieci została przetłumaczona na wiele języków. Rosjanie cenią go za ogromną wrażliwość i słowiańską duszę.

Katarzyna Grochola

Pamiętasz film Nigdy w życiu? W roli głównej wystąpiła Danuta Stenka. Film został oparty na bestsellerowej powieści Katarzyny Grocholi. Autorka nie miała w życiu łatwo, z trudem utrzymywała siebie i swoją córkę, odpowiadając na listy nadsyłane do jednej z gazet. Niezależność finansową przyniosły jej dopiero świetnie sprzedające się książki. Choć życie nie oszczędzało Katarzyny Grocholi, w jej książkach nie brakuje optymizmu. Autorka wydaje nie tylko dłuższe powieści, ale też zbiory krótkich opowiadań.

Blanka Lipińska

Blance Lipińskiej udało się wypełnić niszę na polskim rynku wydawniczym. Polki kochają powieści erotyczne, ale muszą się zadowolić głównie tymi zagranicznych autorów. 365 dni to debiutancka powieści Blanki Lipińskiej, która stanowi polską odpowiedź na 50 twarzy Greya. Książka doczekała się kontynuacji w postaci drugiego tomu. W maju tego roku ukaże się trzeci tom cyklu poświęconego Polce zakochanej w przywódcy włoskiej mafii. Blanka Lipińska pozwoliła sobie na odważne sceny seksu, które przypadły do gustu czytelniczkom. Niewątpliwie jej debiut literacki okazał się powiewem świeżości na polskim rynku wydawniczym.