Wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy, podczas którego będziemy mogli choć na chwilę zapomnieć o codziennych obowiązkach i naładować wewnętrzne akumulatory. Choć warto wrzucić na wakacyjny luz, aby odpocząć nie tylko fizycznie, ale też psychicznie, to pewnych aspektów nie wolno nam zaniedbywać. Jednym z nich jest codzienna pielęgnacja twarzy. Co zabrać do kosmetyczki na wakacje? Przedstawiamy najlepsze kosmetyki na lato, które koniecznie musisz spakować do swojej walizki.
Spis treści:
- Pielęgnacja twarzy latem – na czym powinna bazować?
- Kosmetyki do opalania. Filtry chemiczne czy mineralne?
- Lekkie serum przeciwsłoneczne, czyli idealny kosmetyk na lato
- Kosmetyki do pielęgnacji twarzy. Czy latem można stosować kwasy i retinol?
- Kosmetyki do twarzy z witaminą C, czyli jak wybrać serum idealne na lato?
- Produkty do pielęgnacji twarzy o działaniu oczyszczającym
- Najlepsze kosmetyki na lato to takie, które odpowiadają aktualnym potrzebom cery
- Jak rozłożyć wakacyjne wydatki?
Pielęgnacja twarzy latem – na czym powinna bazować?
Wiele z nas marzy o naturalnej opaleniźnie. Ta uchodzi za niezwykle pożądaną, ponieważ optycznie wyszczupla nogi i sprawia, że więcej kolorów ubrań dobrze zgrywa się z naszą cerą. Niestety warto podkreślić, iż promienie UV negatywnie oddziałują na naszą skórę. Nadmierna ekspozycja skóry na słońce może doprowadzić do rozwoju czerniaka, ponadto powoduje fotostarzenie i powstawanie przebarwień. Należy nadmienić, iż promienie słoneczne składają się z promieni UVA i UVB. Choć promieniowanie UVB prowadzi do poparzenia skóry, co manifestuje się nieprzyjemnym pieczeniem i zaczerwienieniem, to dużo bardziej zdradliwe są promienie UVA. Te ostatnie docierają do nas przez 365 dni w roku, nawet w pochmurne, deszczowe dni przez szyby samochodów i okien. To właśnie promieniowanie UVA przyspiesza fotostarzenie się, co przejawia się utratą jędrności skóry, pojawianiem się zmarszczek i nieestetycznych przebarwień. Aby temu zapobiec, należy stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi przez cały rok, nie tylko w okresie wakacyjnym.
freestocks z Unsplash
Kosmetyki do opalania. Filtry chemiczne czy mineralne?
Filtry przeciwsłoneczne dzielimy na mineralne i chemiczne. Pierwsze z nich, do których zaliczamy dwa związki, dwutlenek tytanu i tlenek cynku, odbijają promienie słoneczne niczym lustro. Chronią zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Natomiast filtry chemiczne pochłaniają promienie UV, zamieniając je na bezpieczną energię cieplną. Chronią one albo przed promieniami UVA, albo przed UVB. Kosmetyki do opalania zazwyczaj zawierają zarówno filtry mineralne, jak i chemiczne w celu zapewnienia optymalnej ochrony przeciwsłonecznej. O jej wysokości informują nas dwa faktory. SPF to oznaczenie, które mówi o wysokości ochrony przed promieniami UVB wywołującymi poparzenie skóry. Natomiast PPD uprzedza nas, jak wysoką ochronę przed promieniami UVA zapewnia dany produkt. Pielęgnacja twarzy powinna opierać się na kremach z filtrami, które chronią przed obiema ww. frakcjami promieni UV. Im wyższa wartość przed SPF czy PPD, tym wyższy poziom ochrony przeciwsłonecznej zapewnia dany kosmetyk.
Lekkie serum przeciwsłoneczne, czyli idealny kosmetyk na lato
Czy wiesz, że czasy, gdy krem z filtrem miał postać ciężkiej emulsji, która bieliła skórę, już dawno minęły? To zasługa postępu technologicznego, jaki dokonał się w kosmetologii i biotechnologii kosmetycznej. Dzięki wykorzystaniu nanocząstek filtry mineralne nie bielą skóry. Opracowano też lżejsze formuły kosmetyków przeciwsłonecznych. Waszej uwadze chcemy polecić lekkie serum przeciwsłoneczne Ultra Violette. To kosmetyk typu 2 w 1. Zapewnia nie tylko najwyższą ochronę przeciwsłoneczną SPF 50+, ale też pielęgnuje i odżywia skórę, dostarczając jej składników czynnych o działaniu anti aging. To produkt, który doskonale się wchłania, nie pozostawiając lepkiej powłoczki. Jego stosowanie stanowi czystą przyjemność. Lekkie serum przeciwsłoneczne Ultra Violette kupisz w perfumeriach Sephora.
Alexandra Tran z Unsplash
Kosmetyki do pielęgnacji twarzy. Czy latem można stosować kwasy i retinol?
Kosmetyki z kwasami złuszczającymi oraz produkty do pielęgnacji twarzy z retinolem zyskały spore grono zwolenniczek. Nic dziwnego, wszak stanowią najmocniejsze punkty w profilaktyce przeciwzmarszczkowej. Kwasy złuszczające dzielą się na 3 rodzaje: AHA, BHA i PHA. Kwasy AHA stymulują odnowę komórkową, przez co pozwalają pozbyć się szarego odcienia skóry, spłycić blizny czy istniejące zmarszczki. Przyczyniają się też do wzrostu elastyczności skóry. Natomiast kwasy BHA, do których zaliczamy kwas salicylowy, stanowią idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na trądzik. Regulują bowiem syntezę sebum, zwężają pory i przyczyniają się do ich systematycznego oczyszczania. Jednocześnie kwasy BHA wykazują aktywność antybakteryjną. Kwasy PHA zapewniają odnowę komórkową, pomagają też utrzymać cerę w ryzach. Są stosunkowo łagodne, dlatego mogą po nie sięgać nawet osoby, u których zdiagnozowano trądzik różowaty. Kosmetyki z retinolem także wykazują silną aktywność anti-aging. Przyspieszają odnowę komórkową, zwiększają elastyczność skóry i pomagają pozbyć się trądziku. Warto jednak podkreślić, że lato to nie najlepsza pora na stosowanie tego typu substancji aktywnych. Kwasy złuszczające i retinoidy głęboko penetrują skórę, stymulując odnowę komórkową, przez co uwrażliwiają cerę na czynniki zewnętrzne. W rezultacie promienie UV mogą podrażniać i wysuszać skórę, wywoływać przebarwienia, a nawet poparzenia słoneczne.
Kosmetyki do twarzy z witaminą C, czyli jak wybrać serum idealne na lato?
Skoro kosmetyki z retinolem i kwasami nie są najlepszą opcją na lato, to pielęgnacja twarzy powinna bazować na innym składniku anti-aging. Wbrew obiegowej opinii kwas askorbinowy nie wchodzi w interakcje z promieniami UV. W rezultacie można stosować go przez cały rok. Kosmetyki do pielęgnacji twarzy, które zabierzemy ze sobą w podróż, mogą, a nawet powinny go zawierać. Witamina C redukuje bowiem zgubne skutki działania promieni słonecznych. Wynika to z faktu, iż wykazuje silną aktywność antyoksydacyjną. Neutralizuje zatem wolne rodniki, czyli aktywne cząstki, które uszkadzają makromolekuły w naszych komórkach, w tym białka i kwasy nukleinowe. W związku z tym, iż witamina C jest stale zużywana w reakcjach redox, musimy ją systematycznie dostarczać z zewnątrz. Chcemy wam polecić Bielenda Professional Supremelab Energy Boost Rozjaśniające serum z witaminą C. Starannie dobrane substancje aktywne chronią skórę przed fotostarzeniem się. Jednocześnie redukują przebarwienia i poprawiają koloryt skóry. Wyżej wspomniane serum z witaminą C możesz zamówić w drogerii internetowej eZebra.pl.
Viva Luna Studios z Unsplash
Produkty do pielęgnacji twarzy o działaniu oczyszczającym
Pielęgnacja twarzy latem powinna opierać się na dwuetapowym oczyszczaniu skóry. W te dni nasza cera poci się, wytwarza sebum, jest pokryta kurzem z powietrza oraz chroniona przed działaniem promieni UV kremem z filtrem. Wszystkie te elementy mogą zapychać ujścia gruczołów łojowych, powodując zaskórniki i pryszcze. Ponadto niewłaściwe oczyszczanie twarzy przyczynia się do wystąpienia stanów zapalnych. Aby tego uniknąć, należy zachować staranność. Dwuetapowe oczyszczanie twarzy rozpoczynamy od kosmetyku do demakijażu. W zależności od indywidualnych preferencji możemy sięgnąć po płyn micelarny, olejek do demakijażu, płyn dwufazowy czy mleczko. Po usunięciu make upu myjemy twarz wodą i środkiem zawierającym łagodne detergenty. Do tego celu wykorzystujemy olejki myjące, żele do mycia twarzy czy pianki myjące. Zastosowane substancje myjące nie mogą być jednak zbyt agresywne, ponieważ naruszą naturalną barierę hydrolipidową skóry, prowadząc do jej nadmiernego wysuszenia. Waszej szczególnej uwadze chcemy polecić:
- Clochee Relaksujący płyn micelarny, który służy do usuwania makijażu twarzy i oczu. Nie tylko oczyszcza, ale też tonizuje i łagodzi podrażnienia. Jego atutem jest naturalny skład. Kosmetyki Clochee znajdziemy w perfumeriach Sephora;
- Dermaclear Micro Foam Cleanser z wodą wodorową, który ma zadanie w delikatny sposób usunąć make up i zanieczyszczenia, pozostawiając cerę czystą i odświeżoną. Kosmetyk wykazuje również delikatnie działanie nawilżające. Dostępny jest wyłącznie w perfumeriach Sephora.
Content Pixie z Unsplash
Najlepsze kosmetyki na lato to takie, które odpowiadają aktualnym potrzebom cery
Produkty do pielęgnacji twarzy to bardzo szerokie zagadnienie, któremu warto poświęcić dłuższą chwilę. Wybierając kosmetyki na lato, należy bowiem uwzględnić aktualne potrzeby cery. Osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień powinny unikać perfumowanych produktów. Ich pielęgnacja twarzy powinna bazować na kosmetykach hipoalergicznych, które zostały pozbawione potencjalnych alergenów. Natomiast kosmetyki do pielęgnacji twarzy przy cerze trądzikowej nie powinny zawierać substancji komedogennych, które mogą zapychać pory i tym samym wywoływać pryszcze oraz zaskórniki. Nawet cera normalna czasem ulega przesuszeniu i wymaga intensywnej regeneracji. W takiej sytuacji należy wdrożyć kosmetyki odbudowujące o wysokiej zawartości ceramidów i peptydów. Kosmetyki do twarzy o bardzo jasnej karnacji powinny z kolei zapewniać maksymalną ochronę przed promieniami UVA i UVB.
Jak rozłożyć wakacyjne wydatki?
Produkty do pielęgnacji często stanowią spory wydatek. Większość z nas chce bowiem zainwestować w lepsze kosmetyki na lato, które korzystnie wpłyną na stan cery dzięki wysokiej zawartości substancji aktywnych i wykorzystaniu innowacyjnych technologii. To właściwe podejście do pielęgnacji twarzy, niemniej czasem rodzi dylematy. W wakacje ponosimy liczne wydatki. Musimy opłacić wyjazd na urlop (zarówno wczasy w Polsce, jak i za granicą, generują spore koszty), kupić nowy strój kąpielowy i zarezerwować środki finansowe na zwiedzanie lokalnych atrakcji. Jeśli do tego dodać zakup kosmetyków na lato klasy premium, może się okazać, że zabraknie nam pieniędzy na koncie bankowym. Dobrze jest zatem rozłożyć wakacyjne wydatki w czasie. Możesz w tym celu skorzystać z płatności odroczonej PayPo dostępnej na przykład we wspomnianym sklepie Sephora. Dzięki PayPo kosmetyki na lato możesz zamówić już dziś i od razu zacząć ich używać, a zapłacisz za nie za 30 dni, gdy kolejna wypłata wpłynie na twoje konto bankowe. PayPo nie naliczy ci za to żadnych dodatkowych opłat. To świetne rozwiązanie, ponieważ wyjeżdżając w danym miesiącu na wczasy, często chciałybyśmy odroczyć płatność za kosmetyki i wykonać ją po wpłynięciu nowych środków na konto bankowe.
Korzystanie z PayPo jest niezwykle proste. Robiąc zakupy online, wybierasz PayPo jako opcję płatności. W przypadku pierwszych zakupów podajesz podstawowe dane. Jeśli masz już konto w PayPo, to wystarczy, że potwierdzisz transakcję kodem SMS. PayPo opłaca twoje kosmetyki, a ty otrzymujesz je ze sklepu od razu i możesz zacząć je używać. Masz aż 30 dni na spłatę należności do PayPo bez żadnych dodatkowych kosztów. To oznacza, że za swoje zakupy płacisz dokładnie tyle, ile one kosztowały w danym sklepie, ale w dogodnym dla siebie momencie. Dodatkowo, jeśli potrzebujesz więcej czasu, to możesz rozłożyć płatność na wygodne, elastyczne raty.