Najgorsza praca dla alergika
  • Weterynarze

Praca ze zwierzętami to stały kontakt z ich włosiem, sierścią, śliną, naskórkiem. W pracy zoologa, pracownika ZOO, sklepu zoologicznego czy weterynarza kontakt z alergenami odzwierzęcymi jest bezustanny, nawet jeśli ich nie dotykamy – alergeny unoszą się w powietrzu.
W tej sytuacji pomocne są filtry w odkurzaczu, centralne ogrzewanie i czysta klimatyzacja, pomagające usunąć alergeny wziewne, ale i one nie rozwiążą problemu, gdy kontakt z alergenem jest na co dzień, także na blatach, wykładzinach (w tej pracy odradzanych), przyrządach, które dotykamy w pracy.

  • Urzędnicy i pracownicy biurowi

Oni także nie są odporni na czynniki drażniące. Komputery, kopiarki i inne urządzenia biurowe przyciągają kurz. Muszą być regularnie czyszczone i konserwowane – najlepiej sprężonym powietrzem do czyszczenia klawiatur komputerowych i otworów wentylacyjnych.

  • Pracujący w starym budownictwie i przy renowacjach

Starsze budynki mogą zawierać więcej kurzu i pleśni niż nowsze, na ogół sa w nich problemy z właściwą wentylacją pomieszczeń. Roztocza i grzyby mnożą się w systemach ogrzewania i klimatyzacji. Jeśli budynek jest w trakcie remontu na organizmy pracowników działają substancje drażniące, dlatego warto pamiętać o szczelnym oddzieleniu foliami terenu prac remontowych od tego, w którym przebywają pracownicy po zejściu z odnawianej np. elewacji czy pomieszczenia (np. na klatkach schodowych)

  • Kierowcy i kurierzy

Dostawcy, przewoźnicy listów i paczek, kierowcy autobusów czy taksówek spędzają wiele godzin we wnętrzach tych pojazdów, do których docierają alergeny i substancje drażniące z zewnątrz. Wielu z nich jest narażonych na wdychanie pyłków, o ile nie stosuje się do zasad szczelnego zamykania okien i stosowania klimatyzacji lub ogrzewania. Pracując w służbowych samochodach niekoniecznie dbają o zachowanie w nich czystości, co także wpływa na ich zdrowie.

  • Pracownicy hoteli, kelnerzy, krupierzy

Bierne palenie papierosów może powodować astmę, zapalenie spojówek, nieżyt nosa. Nawet zaawansowane filtry powietrza nie są w stanie skutecznie wyeliminować tych substancji drażniących z barów, kasyn i innych miejsc. Wówczas samemu trzeba zadbać o to, by jak najwięcej przebywać na świeżym powietrzu, a powietrze w miejscu pracy czyścić bez substancji drażniących – zapachowych.

Źródło – dr Louise Chang/ Web Medical Doctor