Lekarze są zgodni – wakacje i dni wolne od szkoły to czas, na który przypada najwięcej urazów i kontuzji. Uprawiamy wtedy częściej aktywność fizyczną, korzystamy ze sportów wodnych. Wiele osób spędza swój czas na wędrówkach górskich i nad wodą. Do tego wszystkiego dochodzi chęć spróbowania czegoś nowego, jednak to bezpieczeństwo powinno być zawsze najwyższą wartością. Do jakich urazów dochodzi najczęściej wskutek jego braku lub losowych okoliczności na wakacjach? Jak powinien przebiegać proces leczenia?
Kontuzje na wakacjach – najczęstsze przypadki
W ciągu roku wiele osób nie poświęca odpowiednio dużo czasu na aktywność fizyczną ze względu na natłok obowiązków i brak motywacji. Wakacje więc traktujemy często jako możliwość nadrobienia straconego czasu. Długie wycieczki rowerowe, wspinaczka górska, żeglowanie i pływanie należą do tych najczęściej wybieranych, o które opieramy cały swój urlop. Bez odpowiedniego przygotowania, doświadczenia i możliwości organizmu może to skutkować urazami i kontuzjami, które potrafią zmienić atmosferę wakacji o 180 stopni. Do najczęstszych należą:
- Skręcenia i zwichnięcia (w wakacje najczęściej kostki)
- stłuczenie i przeciążenie mięśnia
- stłuczenia
- wybicie stawu
- złamania kości
W wielu przypadkach do kontuzji dochodzi w sposób niefortunny i losowy – takie ryzyko ponosi każdy, decydując się na aktywność fizyczną. Warto jednak podkreślić, że wypadkom sprzyja nadmierne spożywanie alkoholu i innych używek, brawura, brak wyobraźni oraz odpowiedniego przygotowania. Eliminując te czynniki i odpowiedzialnym zachowaniem, jesteśmy w stanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji do minimum.
Leczenie urazów po wakacjach – badania i zabiegi
O przygotowanie organizmu do zwiększonej aktywności fizycznej, każdy z nas powinien zadbać indywidualnie lub skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jeżeli jednak dojdzie do wypadku, należy natychmiast sięgnąć po specjalistyczną pomoc. Zdecydowanie błędnym jest wychodzenie z założenia, że narastający ból i obrzęk znikną same z czasem, oraz że nie są niczym poważnym. Profesjonalna i sprawna pomoc ze strony ortopedy ma w takiej sytuacji ogromne znaczenie. Podstawowym pakietem badań w przypadku większości kontuzji kończyn jest:
- konsultacja ortopedyczna lub chirurgiczna
- USG
- RTG
- indywidualny plan rehabilitacyjny
Powrót do pełnej formy po kontuzji narządu ruchu jest trudnym procesem, którego nie należy lekceważyć. Aby szybko zapomnieć i urazie, kluczowy jest wybór odpowiedniej placówki, która pomoże w szybkim powrocie do zdrowia.
SPORTSMEDIC – ortopedia Wrocław
SPORTS MEDIC centrum medyczne Wrocław to miejsce, które powstało z pasji do zawodowego sportu i aktywności fizycznej. Nasi lekarze mają długoletnie doświadczenie w pracy z profesjonalnymi sportowcami, z którego korzystają podczas prowadzenia indywidualnych terapii.
Największą specjalizacją SPORTS MEDIC Wrocław jest ortopedia. Nasi specjaliści oferują najnowocześniejsze terapie nieinwazyjne, jak i zabiegi z zakresu chirurgii urazowej, które wykonujemy na miejscu w Sports Medic Clinic.
Światowy poziom leczenia, profesjonalizm i kompleksowa opieka – nie czekaj w kolejce do specjalisty, terminy dostępne od ręki!
Umów wizytę w Sports Medic dzwoniąc pod 71 711 97 23 lub na stronie sportsmedic.pl