Seks to naturalna i istotna część życia każdego z nas. Podłoże czynności seksualnych jest biologiczne, dlatego też wiele problemów ma swoje źródło w kondycji organizmu. Wbrew pozorom, problemy z seksem mogą dotknąć niemal wszystkich ludzi – niezależnie od ich wieku, płci, stanu zdrowia oraz innych predyspozycji. Jeśli w Twoim pożyciu seksualnym zaczynają pojawiać się komplikacje, wówczas warto zasięgnąć porady specjalisty, dla którego seks nie ma żadnych tajemnic.
Problemy z seksem – rodzaje i podłoże
Czynniki wywołujące zaburzenia seksualne są rozmaite. Może być to podłoże neurologiczne, psychologiczne, ginekologiczne, hormonalne. Również zaburzenia typu osobowościowego lub psychicznego mogą wywoływać określone problemy seksualne. Niestety, ale nie znikną one same z siebie, a pozostawione bez fachowej pomocy – mogą szybko stać się źródłem kompleksów, obniżonej motywacji i samooceny, a w rezultacie – doprowadzić do wstrzymania pożycia seksualnego.
Najczęściej występujące problemy to przede wszystkim: impotencja, zbyt szybki wytrysk, ból w trakcie stosunku, niemożność osiągnięcia orgazmu, odczuwanie słabego pociągu erotycznego (tak zwana oziębłość płciowa).
Najczęstsze zaburzenia seksualne
Impotencja dotyczy mężczyzn i oznacza niemoc osiągnięcia erekcji lub wytrysku pomimo odczuwanego pobudzenia seksualnego. Impotencja występuje częściej u mężczyzn po 50 roku życia, jednak może pojawić się także wcześniej. Często przyczyną impotencji jest niewłaściwy styl życia – nadmiar stresu, przyjmowanie dużej ilości używek (nikotyny, alkoholu), a także cukrzyca, choroby neurologiczne, choroby serca. Również stosowanie niektórych leków powoduje problemy w erekcji.
Przedwczesny wytrysk to zaburzenie polegające na zbyt wczesnej ejakulacji materiału nasiennego i niemocy jego zatrzymania do momentu wystąpienia orgazmu. Przedwczesny wytrysk potrafi być bardzo irytującym zaburzeniem, które wielu mężczyznom odbiera przyjemność z uciech erotycznych. Wystarczy zresztą wspomnieć, że przedwczesny wytrysk jest najczęściej występującym zaburzeniem erotycznym u mężczyzn, o czym wie niemal każdy seksuolog i urolog.
Ból odczuwany w trakcie stosunku seksualnego to również poważna dysfunkcja seksualna. Może wystąpić u obu płci, choć częściej dotyczy kobiet – najczęstszą przyczyną są stany zapalne w obrębie narządów płciowych. W przypadku mężczyzn – problem może być wywołany przez stulejkę (zbyt krótkie wędzidełko napletkowe), a także wystąpienie stanów zapalnych w genitaliach.
Niemożność osiągnięcia orgazmu to zaburzenie dotykające przede wszystkim kobiety. Najczęstszą przyczyną tego stanu jest długo utrzymujący się stres, często związany z samym wystąpieniem samej sytuacji seksu. Wiele kobiet dotkniętych anorgazmią wskazuje, że uprawianiu seksu nieodłącznie towarzyszy im lęk przed zajściem w ciąże lub wystąpieniem innych niepożądanych konsekwencji.
Oziębłość płciowa, czyli brak zainteresowania życiem erotycznym, to zaburzenie dotykające obu płci. Może występować z różnym stopniem nasilenia – od całkowitego braku popędu erotycznego, po jego zahamowanie lub występowanie w nieznacznym stopniu. W przypadku kobiet oziębłość seksualna pojawia się zazwyczaj po narodzinach dziecka oraz w okresie menopauzy. W obu sytuacjach podłoże może być między innymi hormonalne, choć często jest nimi zmieniający się wygląd ciała.