Dieta ketogeniczna cieszy się ostatnio dużą popularnością, ponieważ pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów bez uczucia głodu. Osoby, które kiedykolwiek próbowały schudnąć, zdają sobie sprawę, jak trudno wytrwać w postanowieniu, gdy organizm domaga się dodatkowego posiłku, a ten nie jest dozwolony. W naszym artykule podpowiadamy, na jakich produktach powinna bazować dieta ketogeniczna i niskowęglowodanowa.
Spis treści:
- Podstawowe założenia diety ketogenicznej
- Dieta keto – skuteczny sposób na odchudzanie?
- Dieta wysokotłuszczowa – jakich tłuszczów należy unikać?
- Dieta ketogeniczna produkty. Postaw na zdrowe tłuszcze!
- Produkty dozwolone w diecie ketogenicznej – które z nich należy stosować z umiarem?
- Przeciwwskazania do stosowania diety ketogenicznej
- Suplementacja w diecie ketogenicznej – jaką odgrywa rolę?
- Zalety diety ketogenicznej
- Przekąski na diecie ketogenicznej, czyli zdrowe słodkości bez cukru
Podstawowe założenia diety ketogenicznej
Na czym opiera się dieta ketogeniczna? Jej podstawowym założeniem jest wysoka podaż tłuszczów. Te można spożywać właściwie bez żadnych ograniczeń, zwracając jedynie uwagę na ich jakość. Wiele osób z pewnością zaskoczy informacja, że wysoka podaż tłuszczów może sprzyjać utracie zbędnych kilogramów. Te substancje odżywcze zwykliśmy bowiem postrzegać jako sprawców nadwagi czy otyłości. W końcu nadmiar kalorii jest magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej, która zaburza naturalne proporcje naszej sylwetki. Klucz do sukcesu stanowi jednak poznanie wszystkich założeń diety ketogenicznej. Ta opiera się na wysokim spożyciu tłuszczów przy jednoczesnej ograniczonej podaży węglowodanów, ilość cukrów w naszym codziennym menu nie powinna przekraczać 10%. Dieta ketogenna pozwala na wprowadzenie umiarkowanej ilości białka. Nie można jednak dostarczać organizmowi zbyt wielu protein, ponieważ te obciążają nerki i zostają przekształcone w glukozę.
Dieta keto – skuteczny sposób na odchudzanie?
W jaki sposób dieta ketogeniczna pozwala schudnąć? Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu naszego organizmu w stan ketozy. Nasz ustrój jako główne paliwo wykorzystuje glukozę. Dieta niskowęglowodanowa ogranicza jej podaż, ale całkowicie jej nie wyklucza, ponieważ nasz mózg jako źródło energii wykorzystuje wyłącznie wyżej wspomniany cukier prosty. Kiedy organizm otrzymuje niewiele węglowodanów, musi poszukać innego paliwa. Początkowo korzysta z zapasów glikogenu, które znajdują się w wątrobie i mięśniach. Gdy te zostaną spożytkowane, energia jest pozyskiwana z kwasów tłuszczowych pochodzących z tkanki tłuszczowej. Wskutek przemian enzymatycznych powstają też ciała ketonowe. Aby wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej w stanie ketozy warto włączyć suplementy diety, w tym olej MCT bogaty w średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, elektrolity ketolytes i ketony egzogenne. Suplementacja na diecie ketogenicznej i low-carb to temat, w którym specjalizuje się BeKeto. Firma ta z pomocą doświadczonych ekspertów opracowuje produkty na bazie składników najwyższej jakości.
BeKeto.pl
Dieta wysokotłuszczowa – jakich tłuszczów należy unikać?
Dieta ketogeniczna to dieta wysokotłuszczowa a zarazem niskowęglowodanowa. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, iż jakość tłuszczów wykorzystywanych w codziennym menu ma znaczenie. Frytki, chipsy, krakersy czy ciastka często wskutek obróbki termicznej stają się zasobne w tłuszcze trans, które wywołują stres oksydacyjny. Natomiast nadmierne spożycie tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, w tym smalcu, masła, golonki czy boczku, może przyczynić się do rozwoju miażdżycy i chorób krążenia. Wyżej wspomniane produkty spożywcze stanowią bowiem bogate źródło nasyconych kwasów tłuszczowych. Te z kolei podwyższają stężenie złego cholesterolu we krwi. Frakcja LDL ze względu na niską gęstość sprzyja odkładaniu się płytki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. Niezdrowe tłuszcze należy zatem wykluczyć ze swojej diety.
Dieta ketogeniczna produkty. Postaw na zdrowe tłuszcze!
Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, dieta ketogenna powinna opierać się na spożyciu zdrowych tłuszczów. Te dostarczymy organizmowi wraz z nasionami, orzechami, tłustymi rybami, owocami morza i olejami roślinnymi uzyskanymi w procesie tłoczenia na zimno. Na szczególną uwagę zasługują oliwki oraz awokado. Wspomniane produkty pochodzenia roślinnego mają korzystny profil lipidowy, czyli stosunek kwasów omega-3 do omega-6. Ten chroni serce i układ krążenia przed wieloma schorzeniami. Ponadto kwasy omega-3, które znajdziemy też w orzechach, nasionach czy tłustych rybach morskich, redukują stany zapalne, które towarzyszą wielu jednostkom chorobowym. W rezultacie łagodzą one przebieg trądziku, reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycy, choroby Leśniowskiego-Crohna czy AZS. Jeśli chodzi o oleje roślinne, to tutaj doskonale sprawdzą się olej lniany, oliwa z oliwek i olej kokosowy. Warto spożywać także nasiona chia. Z kolei tłuste ryby morskie powinny stanowić podstawę keto menu, ponieważ zawierają nie tylko dobroczynne kwasy omega-3, ale też witaminę D, która wspiera odporność i zdrowie kości. Natomiast produkty mleczne są dozwolone. Należy jednak postawić tutaj na umiarkowane spożycie białka i uważać z ich ilością. O ile jogurt grecki czy serek wiejski raczej nam nie zaszkodzi, o tyle sery tłuste mogą już podwyższyć poziom złego cholesterolu. Tłuszcz zwierzęcy, wyjątek stanowią owoce morza i tłuste ryby morskie, to źródło nasyconych kwasów tłuszczowych, co pogarsza profil lipidowy. Tłuste mięso, smalec i tłusty nabiał należy zatem spożywać w ograniczonych ilościach.
BeKeto.pl
Produkty dozwolone w diecie ketogenicznej – które z nich należy stosować z umiarem?
Dieta ketogeniczna dopuszcza też inne produkty spożywcze, w tym warzywa o niskim indeksie glikemicznym (pomidory, brokuły, ogórki, szpinak), owoce jagodowe w niewielkich ilościach (maliny, jagody, borówki), podroby, sery, jaja, śmietanę, smalec i masło. Śmietanę, smalec, masło i mięso należy spożywać w rozsądnych ilościach, aby nie doprowadzić do wzrostu stężenia cholesterolu we krwi. Natomiast na jaja i sery należy uważać także pod kątem zalecanego dziennego spożycia białka. Jego nadmiar w organizmie może obciążać nerki i skutkować przekształceniem protein w glukozę.
Przeciwwskazania do stosowania diety ketogenicznej
Co ciekawe, dieta ketogeniczna nie jest wynalazkiem naszych czasów. Medycyna dużo wcześniej czerpała z jej dobrodziejstw, wspomagając w ten sposób leczenie choroby Alzheimera, Parkinsona, lekoopornej padaczki czy stwardnienia zanikowego bocznego. Niemniej osoby, które na coś chorują lub nie są pewne, czy ten plan żywieniowy im nie zaszkodzi, powinny skonsultować się z lekarzem lub doświadczonym dietetykiem. W przypadku schorzeń nerek, wątroby, trzustki, jak również leczenia cukrzycy nie zaleca się podejmowania działań na własną rękę. Wśród przeciwwskazań wymienia się także nadciśnienie, problemy hormonalne oraz ciążę.
Zalety diety ketogenicznej
Dietę ketogenną warto stosować pod kontrolą lekarza. Przed jej rozpoczęciem należy wykluczyć m.in. cukrzycę, choroby nerek, trzustki czy wątroby. Do codziennego menu, jeśli włączymy źródła dobrych węglowodanów, w tym płatki śniadaniowe z pełnego ziarna, powinniśmy uniknąć niedoboru witamin z grupy B. Czasem konieczne mogą okazać się suplementy diety, które zapewnią odpowiednią podaż substancji odżywczych. Zalety diety ketogenicznej często obejmują wsparcie leczenia problemów zdrowotnych, w tym lekoopornej padaczki, stwardnienia zanikowego bocznego, choroby Parkinsona czy Alzheimera. Początkowo kontrolowanie zawartości węglowodanów i przestawienie organizmu na nowe nawyki żywieniowe, może generować trudności, jednak z czasem zaczniemy dostrzegać pierwsze zalety, w tym redukcję masy ciała.
BeKeto.pl
Suplementacja w diecie ketogenicznej – jaką odgrywa rolę?
Warto pamiętać, iż dieta wysokotłuszczowa a zarazem niskowęglowodanowa ma charakter diety eliminacyjnej. Dość mocno ogranicza się tutaj spożycie cukrów, a te znajdziemy m.in. w makaronie pełnoziarnistym czy kaszach, które ponadto dostarczają witamin z grupy B. Dieta keto, jeśli nie zostanie dobrze zaplanowana i przemyślana, może doprowadzić do niedoboru substancji odżywczych. Na szczęście można temu zapobiec, znajdując alternatywne źródła tych składników i wdrażając je do swojego menu. Zbilansowana dieta to podstawa, ale czasem brakuje nam jakichś witamin czy minerałów, mimo iż staramy się racjonalnie odżywiać. W takiej sytuacji sprawdzi się suplementacja na diecie ketogenicznej i low-carb. Tę zapewnia BeKeto.pl, czyli firma prosto z UK zatrudniająca ekspertów specjalizujących się w diecie ketogenicznej i low-carb, którzy starannie wybierają składniki najwyższej jakości.
BeKeto.pl
Przekąski na diecie ketogenicznej, czyli zdrowe słodkości bez cukru
Mogłoby się wydawać, że choć dieta ketogeniczna pozwala zrzucić zbędne kilogramy bez uczucia głodu, to jednak wymaga od nas pewnych wyrzeczeń. Zmusza nas bowiem do wykluczenia z codziennego jadłospisu smacznych przekąsek. Nic bardziej mylnego! W sklepie internetowym BeKeto.pl znajdziemy keto przekąski na diecie ketogenicznej i diecie niskowęglowodanowej. Ich skład został starannie zaprojektowany. Twórcy przekąsek chcieli bowiem zapewnić rozkosz dla podniebienia, jednocześnie realizując założenia diety keto i low-carb. Zamienniki słodkości są zdrowe, bezcukrowe i naturalne. Na BeKeto.pl znajdziesz także przepyszne kremy i ciasteczka. Waszej uwadze polecamy też Keto Suplementy.