Obserwacja dziecka z podejrzeniem AZS
Przy dłuższej obserwacji malucha ze swędzącą wysypką, można zauważyć pewne prawidłowości. Atopowe zapalenie skóry zazwyczaj zaostrza się po kontakcie z pewnymi alergenami, a maleje, gdy dziecko nie ma z nimi kontaktu. Najczęściej są to:
- mleko krowie (laktoza),
- roztocza,
- pleśnie,
- pyłki traw i innych roślin
- owoce cytrusowe i drobnopestkowe (np. truskawki),
- biała mąka,
- orzechy,
- ryby,
- sierść.
U każdego dziecka zestaw alergenów może się różnić, dlatego należy je wykluczyć metodą prób i błędów. AZS zaostrza się również w czasie stresu oraz po kontakcie z substancjami chemicznymi lub tworzywami sztucznymi – proszkami do prania, perfumami, płynami do kąpieli, sztucznymi tkaninami itp.
AZS w badaniu lekarskim
Atopowe zapalenie skóry musi być ostatecznie potwierdzone przez lekarza. Podobne objawy mogą niekiedy dawać inne schorzenia, np. pasożyty, wyprysk kontaktowy czy świerzb. Dermatolog powinien zlecić badanie krwi obejmujące stężenie IgE oraz morfologię. W diagnostyce przydatne są też testy skórne, które potwierdzają, na jaki alergen dziecko jest uczulone.
AZS to ciężka choroba, zarówno dla rodziców, jak i dla dziecka. Podstawą leczenia jest odpowiednia pielęgnacja suchej skóry i swędzącej wysypki: nawilżanie, ochrona przed zakażeniem oraz unikanie niebezpiecznych alergenów.
Ciągłe drapania się to najczęściej oznaka świerzbu. Tu są wypisane inne objawy tej choroby oraz metody leczenia: [usunięto odnośnik]
u coreczki na zlagodzenie azs stosowalismy balsam eloderm z apteki. Bardzo pomogl.