Początki AZS?
Plamy zaczęły znikać, ale skóra w ich miejscu zaczęła się łuszczyć i swędzieć, a potem zniknęły bez śladu. Objawy zniknęły szybko, ale w nas pozostał lęk, że to może być początek atopowego zapalenia skóry. Najgorsze jest to, że nie mamy pewności, która z potraw spowodowała taką reakcję – ja upieram się, że może szparagi, a mąż, że to pewnie jakieś owoce.
Nie chcemy eksperymentować, żeby to sprawdzić – jedna wizyta na pogotowiu nam wystarcza w zupełności. Czytamy dużo o AZS, żeby być przygotowani na wszelkie ewentualności. Na koniec kilka małych rad dla rodziców, którzy spotkają się z nagła reakcją alergiczną u swojego dziecka. Ja nauczyłam się tego na własnych błędach, ale mam nadzieję, że Wam się uda ich uniknąć:
- zachowaj spokój – bardzo łatwo powiedzieć, ale jak trudno zrobić! Musisz jednak sprawiać wrażenie, że wiesz, co robisz – dzięki temu dziecko nie wpadnie w panikę.
- obserwuj postępy reakcji – jeśli dziecko nie puchnie w okolicy twarzy, nie ma problemów z oddychaniem, nie sinieje, nie masz powodów do obaw. Nie oznacza to jednak, że te objawy nie wystąpią – jeśli reakcja postępuje szybko, nie czekaj, wezwij pogotowie.
- podaj lekarstwo – jeśli Twoje dziecko jest alergikiem, to na pewno masz w domu lekarstwa przeciw alergii w formie tabletek czy inhalatora. Nawet, jeśli reakcja jest nietypowa, podanie leku powinno pomóc, albo chociaż spowolnić reakcję.
- zrób kolejne testy – jeśli reakcja pojawi się w wyniku czegoś nowego, pora powtórzyć testy. Alergia to zdradliwa choroba i reakcje mogą pojawić się na coraz to nowe czynniki.
- koniecznie przytul dziecko – wydaje się to oczywiste, ale dziecko po tak intensywnym przeżyciu potrzebuje trochę więcej czułości, a może nawet jakiejś małej rekompensaty.
Rodzice alergików – nie martwcie się! Dzieci potrafią naprawdę dużo znieść i czasem są mądrzejsze i bardziej opanowane od swoich rodziców. Ważne, żeby nie wpadać w panikę i zawsze pod ręką mieć lekarstwo na alergię.
D.K-Ś