miód na chorobę

Nie od dziś wiadomo, że miód to dobre lekarstwo na wiele dolegliwości. Jego słodki smak znają wszyscy. Na sklepowych półkach znajdziemy różne rodzaje słodkiego nektaru. Miód na chorobę – jaki wybrać?

Miód – słodkie lekarstwo

Płynne złoto zamknięte w słoiku, najlepiej wykonanym z ciemnego szkła, co zapobiega utlenianiu się składników. Każdy miód ma inny kolor i smak, różniący się w zależności od jego źródła. Wpływa to także na jego właściwości. Przed zakupem słoika z pysznym nektarem, najlepiej zwrócić uwagę na datę jego produkcji, która nie powinna być dłuższa niż kilka miesięcy. Miody o złocistej barwie są bardziej łagodne, zaś te ciemne, zwykle charakteryzują się wyrazistym smakiem i zapachem.

Wielokwiatowy

Miód wielokwiatowy to najbardziej popularny z miodów. W zapachu wyczuwalny jest pszczeli wosk. Nektar ma kremową konsystencję i delikatną żółtobrązową barwę. Zawiera dużo kalorii, ale jest lekkostrawny. Ten rodzaj miodu polecany jest w okresach wzmożonej zachorowalności, ponieważ wzmacnia organizm, wzbogacając go w porcję energii. Dobrze działa na układ pokarmowy i pracę serca, a na dodatek uspokaja.

Lipowy

Miód lipowy ma właściwości antybakteryjne, więc sprawdza się na kaszel i gorączkę. Można stosować go jako lek wspomagający na przeziębienie i grypę. Pomaga na infekcje dróg oddechowych, ponieważ wykrztuśnie. Miód lipowy mogą stosować osoby chore na cukrzycę. Lipa działa korzystnie także na stany depresyjne i przeciwdziała problemom z zasypianiem.

Gryczany

Gryczany miód to prawdziwe źródło zdrowia. Niweluje niedobory żelaza i magnezu, więc jest polecany dla kobiet w ciąży. Łagodzi stres i niepokój. Może być spożywany prze chorych na cukrzycę i problemy z ciśnieniem. Miód gryczany ma działanie moczopędne, dlatego oczyszcza nerki oraz pęcherz.

Spadziowy

miódCharakterystyczny miód spadziowy jest wytwarzany z roślin iglastych. Jest niczym naturalny antybiotyk, ponieważ wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Stosowany może być przy astmie, infekcjach dróg oddechowych, zaparciach czy chorobach wątroby. U najmłodszych sprawdza się jako lek na anemię.

Rzepakowy

Być może wiele osób nie słyszało o takim miodzie, jednak warto poznać jego właściwości. Miód wyróżnia się delikatnym smakiem. Jest pomocny w przypadku infekcji dróg oddechowych czy chorób wątroby. To dobre wsparcie odporności organizmu dzieci.

Katarzyna Antos