Lato to czas odpoczynku, kiedy choć na chwilę możemy zwolnić obroty, popływać w morzu, zagrać w siatkówkę plażową. Nic dziwnego, że z wakacji wracamy z naładowanymi akumulatorami. Solidny odpoczynek sprawia, że mamy energię do działania. Niestety nasze pukle latem przeżywają katusze. Na domiar złego często popełniamy błędy. Co zrobić, aby letnia pielęgnacja włosów była od nich wolna?
Spis treści:
- Jak promienie UV szkodzą włosom?
- Błędy w letniej pielęgnacji włosów. Zbyt częste mycie głowy
- Letnia pielęgnacja włosów. Zbyt słabe nawilżenie
- Pielęgnacja włosów latem. Ochrona włosów przed promieniami UV
- Błędy w pielęgnacji włosów. Czesanie włosów na mokro
- Źle dobrany szampon
Jak promienie UV szkodzą włosom?
Promienie UV nie służą naszym włosom, choć niezwykle korzystnie oddziałują na nastrój. Pod ich wpływem pukle stają się suche, łamliwe i skłonne do puszenia się. Trudno je okiełznać, zwłaszcza że na destrukcyjny wpływ promieni słonecznych nakładają się też kąpiele w słonej i chlorowanej wodzie. Odpowiednio dobrana letnia pielęgnacja włosów mogłaby ustrzec nas przed ich zniszczeniem. Jakie błędy najczęściej popełniamy i do czego one prowadzą?
Błędy w letniej pielęgnacji włosów. Zbyt częste mycie głowy
Mogłoby się wydawać, że w wakacje częste mycie głowy stanowi podstawę. Wszak jej skóra poci się wskutek upałów. Często jednak sięgamy po silnie oczyszczające szampony, które naruszają naturalną barierę hydrolipidową. Pozbawiają skórę głowy sebum, które pełni rolę naturalnego kosmetyku. W rezultacie skóra głowy broni się, wydzielając więcej łoju, co prowadzi do nadmiernego przetłuszczania się włosów. Te wskutek częstego mycia silnie oczyszczającym szamponem też ulegają wysuszeniu. Mamy dla was dwie rady. W miarę możliwości mycie głowy warto ograniczyć. Zamiast decydować się na nie codziennie, można to zrobić raz na dwa/trzy dni. Ponadto zachęcamy do stosowania dwóch różnych szamponów. Jednego łagodnego do codziennego mycia głowy oraz drugiego nieco bardziej oczyszczającego, po który sięgamy raz w tygodniu.
Letnia pielęgnacja włosów. Zbyt słabe nawilżenie
Lato sprawia, że bierzemy sobie urlop od różnych czynności. Odpuszczamy sobie sprzątanie mieszkania w sobotę, rezygnujemy z makijażu czy perfekcyjnego układania fryzury. W końcu możemy odpocząć i chętnie korzystamy z tej sposobności. Pojawia się jednak jeden problem. Często nasza letnia pielęgnacja włosów staje się zbyt uboga. Odżywki do włosów idą w kąt, podobnie jak olejki do włosów. Nie chce nam się poświęcać czasu na ich stosowanie. Poza tym bardziej treściwa konsystencja kosmetyków latem budzi obawy o nadmierne przetłuszczanie się włosów. Tymczasem optymalne nawilżenie włosów i skóry głowy chroni nas przed łojotokiem. Dobra odżywka do włosów ułatwia rozczesywanie pukli i zapobiega powstawaniu kołtunów. Letnia pielęgnacja włosów powinna bazować na OMO, czyli odżywianiu, myciu i odżywianiu. Najpierw przeprowadzamy olejowanie, potem myjemy włosy i skórę głowy, a na koniec nakładamy odżywkę do włosów.
Pielęgnacja włosów latem. Ochrona włosów przed promieniami UV
O ile ochrona przeciwsłoneczna twarzy weszła nam w krew, o tyle o ciało czy włosy już tak nie dbamy, dopuszczając się w tym zakresie wielu istotnych zaniechań. Tymczasem promienie UV szkodzą też skórze rąk, nóg i naszym włosom. Aby ograniczyć ich destrukcyjne działanie, należy sięgać po filtry przeciwsłoneczne. Na rynku znajdziemy nie jeden spray do włosów z promieniami UV, który zabezpiecza je przed słońcem. Jest to kosmetyk bez spłukiwania, który przynosi świetne rezultaty.
Błędy w pielęgnacji włosów. Czesanie włosów na mokro
Kiepska kondycja włosów, przerzedzona fryzura – wszystko to zasługa czesania włosów na mokro. Gdy nasze pukle są wilgotne, wykazują wysoką podatność na uszkodzenia mechaniczne. Spanie w mokrych włosach, ich wiązanie gumką czy czesanie, prowadzi do zniszczenia i wyrwania kosmyków. Pamiętajmy, aby przed pójściem spać wysuszyć włosy, a szczotkować je i wiązać dopiero po wyschnięciu.
Źle dobrany szampon
Błędy w pielęgnacji włosów często obejmują źle dobrany szampon. Trycholodzy przekonują, że należy zwracać uwagę na potrzeby skóry głowy. Szamponu nie dobieramy do rodzaju włosów, od tego jest odżywka. Jeśli sięgamy po zbyt mocno oczyszczający szampon przy suchej skórze głowy, może powodować jej dalsze przesuszenie, podrażnienie, a nawet łojotok. Kluczową rolę odgrywa też systematyczny peeling skóry głowy. Niestety ten w Polsce wciąż nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Większość z nas traktuje go jak fanaberię. Tymczasem usuwanie martwego naskórka odgrywa kluczową rolę. Ten może bowiem zatykać mieszki włosowe, przez co te nie funkcjonują prawidłowo, a włosy wypadają.