Mogłoby się wydawać, że alergik musi zrezygnować z pięknego ogrodu, pełnego kwiatów i innych roślin. Nawet osoby uczulone mogą cieszyć się różnymi gatunkami roślin. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie kwiaty, które są bezpieczne i z reguły nie wywołują alergii. Jak urządzić letni ogród alergika?
Ogród dla alergika – czy to możliwe?
Kwiaty cieszą oczy i zamieniają nasze otoczenie w zjawiskowe miejsca. Przyjemnie jest usiąść w ogrodzie pełnym barwnej roślinności. Mniej sympatycznie robi się, gdy zaczyna męczyć nas alergia. Kichamy, łzawią nam oczy, uporczywy katar nie chce nas opuścić. Przyczyną bardzo często są rośliny. Alergie wziewne, na pyłki roślin to prawdziwa udręka wielu osób, szczególnie w sezonie letnim, kiedy wszystko kwitnie. Alergik wcale nie musi rezygnować z własnego ogrodu. Nie wszystkie gatunki roślin uczulają, dlatego odpowiednio wyselekcjonowane roślin nie przyczynią się do rozwoju uczulenia. Ze spokojem będziemy mogli poczytać w ogrodzie książkę, bez potrzeby sięgania po chusteczki czy leki na alergię.
Letni ogród dla alergika
Niejedna osoba marzy o ogrodzie, ale do końca nie wie, jakie rośliny warto w nim posadzić. W ogrodzie nie może zabraknąć drzew, które dadzą nam odrobinę cienia. Osoby uczulone na pyłki powinny wybrać drzewa owadopylne, które będą wabić owady. W ten sposób, ich stężenie w powietrzu będzie znacznie mniejsze. Czereśnia, jabłoń, berberys czy azalie to tylko niektóre z propozycji. Nie dość, że pięknie kwitną, to jeszcze niektóre z nich dadzą nam pyszne owoce.
Nieodłącznym elementem wielu ogrodów są żywopłoty, gdzie niestety gromadzi się mnóstwo pyłków. Dla alergika, korzystniejszą zdrowotnie opcją będą róże. Krzewy róż nie tylko pięknie się prezentują, ale z powodzeniem odgrodzą nas od wścibskich sąsiadów. Niektóre z odmian nie wydzielają zapachu, więc są polecane osobom uczulonym. Odmiana Climbing Iceberg czy Handel na pewno spodoba się miłośnikom róż.
Rośliny zielne różnie dobrze wabią owady, więc warto posadzić je w ogrodzie. W okresie letnim sprawdzą się takie rośliny, jak fiołek ogrodowy, astry, dalie, goździki, niezapominajki, niecierpki, piwonie czy róże. Popularna lawenda, rumianek, szczaw czy chrzan mogą nasilać objawy alergii. Jeśli chcemy posadzić zioła, to wybierzmy melisę, bazylię, miętę, pietruszkę czy szałwię. Zioła tego typu urozmaicą nasz ogród i przydadzą się w domowej kuchni.
Trawy to silne alergeny, więc letni ogród alergika najlepiej wyłożyć płytkami lub żwirem, przynajmniej częściowo. Jako podłoże, sprawdzą się także rośliny okrywowe. Wymienione kwiaty, drzewa i zioła są bezpieczne dla alergików. Większość z nich nie wywołuje objawów alergii. Sadząc je, spełnimy marzenie o pięknym ogrodzie, bez obaw o dolegliwości alergiczne.
Katarzyna Antos