
W 2008 roku opublikowano badania potwierdzające wcześniejsze prace, powstałe już w 1997 roku – w obu mowa jest o wysokim bezpieczeństwie stosowania cetyryzyny u kobiet w trzecim trymestrze ciąży. Wciąż oczekuje się badań dokładniej opisujących wpływ tych leków na organizmy kobiet w pierwszym trymestrze.
Rzecz jasna największe różnice w bezpieczeństwie wykazano między lekami z I i II generacji, ale każdy lek ma inny skład chemiczny; dlatego objawy, które powoduje mogą być inne.
Należy liczyć się z możliwością podrażnienia błony śluzowej nosa, co prowadzi do uczucia mrowienia, pieczenia lub kichania, możliwe są także objawy systemowe, takie jak senność i zmęczenie.
Sugestie lekarzy
Niektórzy lekarze sugerują się stworzonym w 2008 roku przeglądem systematycznym badań dotyczącym wskazań do stosowania leków przeciwhistaminowych w pediatrii.
Oparty jest na dowodach podzielonych na kategorie i sile zaleceń. Sugeruje on stosowanie LPH szczególnie w alergicznym nieżycie nosa i spojówek oraz pokrzywkach, w mniejszym stopniu w atopowym zapaleniu skóry.
Natomiast zakażenia górnych dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego czy astma to przypadłości, które mają najsłabsze dowody skuteczności i brak zaleceń stosowania, a nawet zalecenia przeciw ich stosowaniu.