Alergia to przypadłość coraz większej liczby osób w Polsce i na świecie. Nazywana jest czasami plagą XXI wieku. W wielu przypadkach jej objawy są całkiem łagodne i łatwo je zwalczyć, ale często zdarza się również, że uciążliwe dolegliwości uczuleniowe blokują możliwość normalnego funkcjonowania. Jeśli po głowie krążą Ci pytania, jakie leki przeciwalergiczne stosować i w jaki sposób bronić się przed niepożądanymi reakcjami – przeczytaj tekst dalej.
Typy alergii – sprawdź, który pasuje do Ciebie
Alergia jest odpowiedzią układu immunologicznego na pojawienie się bodźca uznawanego za drażniący. Tak naprawdę czynnikiem takim może być każdy element otaczającego nas świata. Alergie dzielą się na:
- Wziewne – powodowane przez bodźce z powietrza, np. pyłki roślin (bylica, trawy, brzoza, olcha itd.), kurz czy sierść zwierząt;
- Kontaktowe – wynikające z przenikania substancji drażniących przez skórę. Czynnikiem takim mogą być np. metale lub środki chemiczne;
- Pokarmowe – złe reakcje na spożywanie niektórych produktów. Najczęściej uczulająca żywność to m.in. orzechy, mleko, pomidory, ryby, owoce cytrusowe;
- Krzyżowe – połączenie dwóch lub więcej typów;
- Uczulenia na jad – szczególny rodzaj uczulenia, którego reakcje występują po ukąszeniach, nawet takich, które dla zdrowej osoby nie są problemem. Może pojawiać się po ugryzieniu m.in. przez muchę, pszczołę czy mrówkę.
Czasami jedna osoba może cierpieć na kilka rodzajów alergii, więc leczenie jest jeszcze bardziej utrudnione, ponieważ musi być wielotorowe.
Objawy świadczące o reakcji alergicznej
Alergia, w zależności od typu i intensywności, może powodować bardzo wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Wśród najczęściej spotykanych można spotkać m.in.
- Kaszel
- Katar i zatkany nos
- Trudności z oddychaniem
- Wysypkę
- Zaczerwienienia skóry
- Zaczerwienienia oczu
- Bóle i opuchnięcia w okolicach gardła
Niektóre z objawów muszą być eliminowane natychmiast, ponieważ są tak silne, że mogą doprowadzić nawet do śmierci. Często z zagrażającymi dolegliwościami mamy do czynienia, np. w przypadku osób uczulonych na orzechy lub jad pszczół. Występujące po kontakcie z alergenem dolegliwości to duszność i ucisk w klatce piersiowej, które uniemożliwiają normalne oddychanie.
Jak leczyć alergię?
Leczenie alergii powinno odbywać się pod opieką lekarza. Samodzielne próby eliminacji objawów mogą przynieść odwrotne skutki od oczekiwanych, dlatego lepiej jest pozostawić to w rękach specjalistów. Jedynym stuprocentowo skutecznym sposobem na nieodczuwanie dolegliwości alergicznych jest oczywiście wyeliminowanie drażniącego bodźca z otoczenia. Nie zawsze jest to jednak możliwe i czasami trzeba sięgać po środki wyciszające, działające na powstałe już reakcje alergiczne. Możliwości jest bardzo dużo, gdyż leki na alergię występują w wielu różnych formach. Najpopularniejsze są oczywiście tabletki przeciwalergiczne, syropy na alergię i preparaty do inhalacji. Coraz częściej spotkać można także leki przeciwalergiczne nowej generacji, które są już znacznie bardziej zaawansowane. Bogaty wybór leków na alergie znajdziesz pod linkiem: https://eapteka.pl/kategorie/alergia/doustne.
Leki przeciwalergiczne musisz dostosować do swoich potrzeb!
Pamiętaj, że dostosowywanie leków do Twoich problemów, musi opierać się na: rodzaju alergii, intensywności objawów oraz wieku osoby. Szczególnie ostatni czynnik jest ważny, ponieważ preparat dobrany nieodpowiednio do wieku może spowodować pogorszenie stanu zdrowia. Przykładem są syropy na alergię dla dzieci, których zawartość składników aktywnych, znacznie różni się od ich stężenia, które zawierają tabletki na alergię czy syropy przeciwalergiczne dla dorosłych.
Tekst sponsorowany
Dobrze dobrany lek antyalergiczny to podstawa. Mam nadzieję, że niebawem znajdę właściwy dla swojego męża, który źle znosi kurz.
Trzeba uważać, bo po niektórych lekach nie można prowadzić samochodu.
Niestety, leki z apteki działają tylko na objawy, a nie na źródło problemów.