W obecnej sytuacji, gdy intensywnie rozprzestrzenia się omikron, który jest dużo bardziej zaraźliwy niż wcześniejsze warianty COVID-19, wiele z nas odczuwa lęk przed kwarantanną. Inni z kolei skarżą się na lęki egzystencjalne. Jak zaopiekować się swoimi emocjami w tym trudnym czasie?
Spis treści:
- Boisz się kwarantanny? Postaw na profilaktykę
- Z czego wynika lęk przed kwarantanną?
- Przemoc domowa w dobie pandemii
- Klaustrofobia, trauma z dzieciństwa a strach przed kwarantanną – co mają wspólnego?
- Lęk przed utratą wolności
- Lęk przed samotnością
- Jak zaopiekować się emocjami?
Boisz się kwarantanny? Postaw na profilaktykę
Omikron to niewątpliwie jeden z najgorszych wariantów przeciwko COVID-19, ponieważ atakuje wszystkich. Warto jednak wyraźnie podkreślić, iż osoby zaszczepione przechodzą infekcję dużo łagodniej. U wielu z nich pojawiają się objawy charakterystyczne dla bardzo lekkiego przeziębienia, dlatego warto się szczepić i zachować zdrowy rozsądek. Unikajmy przebywania w towarzystwie osób chorych. Wybierajmy sklepy i restauracje, które przestrzegają obowiązujących obostrzeń. Sami też zakładajmy maseczkę w sposób prawidłowy i myjmy ręce po dotykaniu rzeczy w przestrzeni publicznej.
Z czego wynika lęk przed kwarantanną?
Dziś jednak chcielibyśmy poruszyć niezwykle istotny temat, o którym niewiele się mówi. Lęk przed kwarantanną ma tak naprawdę wiele wspólnego z lękiem przed zamknięciem, samotnością i klaustrofobią. Niektórzy z nas na samą myśl, że mogą trafić na przymusową izolację, wpadają w panikę. Część osób nawet zaczyna kombinować, jak jej uniknąć. Tymczasem przyjrzyjmy się, co dokładnie dzieje się w umysłach tych osób.
Przemoc domowa w dobie pandemii
Lęk przed kwarantanną stanowi często spotykany problem u osób, które nie czują się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. Może to wynikać np. z faktu, iż partner stosuje przemoc. W rezultacie boimy się z nim przebywać przez 10 dni w całkowitej izolacji. Nie będziemy mogły nigdzie wyjść, gdy się upije i zacznie nas bić. Niestety, nikt nie stworzył jasnych procedur dla policji, co ma zrobić w takiej sytuacji, gdy przemoc odbywa się w miejscu, gdzie przebywają chorzy na COVID-19.
Klaustrofobia, trauma z dzieciństwa a strach przed kwarantanną – co mają wspólnego?
Lęk przed kwarantanną ma również silne powiązania z klaustrofobią. Pamiętasz, że jako dziecko trafiłaś do szpitala z przewlekłą biegunką. Była wówczas zima, więc szpital nie wpuszczał rodziców ze względu na trwający sezon grypowy. Ty również nigdzie nie mogłaś wyjść, to właśnie wówczas narodziła się klaustrofobia. Gdy wróciłaś do domu, zaczęłaś się bać zamykać drzwi od łazienki na klucz. Drżałaś na samą myśl, że mogłyby się zaciąć. Dziś nie lubisz przebywać w zatłoczonych autobusach, bo nie wiesz, czy w razie potrzeby zdołasz się z nich wydostać na zewnątrz. Nie przepadasz za ściskiem na koncertach, więc zawsze trzymasz się z dala sceny. W supermarkecie, gdy stoisz w kolejce do kasy i czujesz na sobie cudzy oddech, czujesz dyskomfort. Gdy musisz zostać dłużej w biurze i nadgonić pracę, masz wrażenie uwięzienia. Lęk przed kwarantanną w twoim przypadku jest silnie powiązany z traumą z dzieciństwa.
Lęk przed utratą wolności
Kwarantanna wielu osobom kojarzy się z utratą wolności i prawa do decydowania o sobie. Nie wyjdziesz nawet na spacer czy po zakupy. Jeśli jesteś skrajnym ekstrawertykiem, który na dodatek ma silnie rozwiniętą potrzebę autonomii, lęk przed kwarantanną mocno daje ci się we znaki.
Lęk przed samotnością
Niektórzy ludzie boją się samotności. Znasz zapewne koleżanki, które zaraz po rozstaniu z partnerem, znalazły sobie nowego. Nie potrafiły nawet przez miesiąc żyć w pojedynkę. Cierpią one na silny lęk przed samotnością. Jeśli mieszkają same, mogą bać się osamotnienia w przypadku kwarantanny.
Jak zaopiekować się emocjami?
Pewnych rzeczy nie sposób uniknąć, w tym kwarantanny, niemniej świadomość, co stoi za naszym lękiem, pomaga się nim zaopiekować i łagodniej przejść przez ten trudny okres. Warto pomyśleć, że kwarantanna mi nie zagraża, to tylko odpowiedź na traumę z dzieciństwa. Po 10 dniach odzyskam dawne życie i nadrobię wszystkie zaległości.