
Glikokortykosteroidy – działanie
W przypadku glikokortykosteroidów mamy do czynienia z działaniem wielokierunkowym. Wspomniane medykamenty wykazują aktywność przeciwzapalną. Oznacza to, iż chronią oskrzela przed napływem komórek uwalniających substancje o działaniu zapalnym. Jednocześnie glikokortykosteroidy zwiększają działanie medykamentów rozszerzających oskrzela. Astmatycy, którzy korzystają z inhalatorów zawierających pochodne hormonów steroidowych, nie mają problemów z wykrztuszaniem.
Leki podawane drogą wziewną
Glikokortykosteroidy stosowane w leczeniu dychawicy mogą mieć postać tabletek, preparatów do inhalacji, specyfików podawanych dożylnie lub leków wstrzykiwanych domięśniowo. Aby medykament w formie wziewnej dotarł do oskrzeli, musimy doprowadzić do ich rozkurczenia. W tym celu podaje się beta-mimetyki o krótkim okresie działania.
Glikokortykosteroidy – skutki uboczne
Warto jednak pamiętać, iż glikokortykosteroidy podawane podczas inhalacji niosą ze sobą skutki uboczne. Wśród niepożądanych reakcji wymienia się: chrypkę, ból gardła i pleśniawki w obrębie jamy ustnej.
W związku z tym, iż glikokortykosteroidy znacząco poprawiają jakość życia astmatyków, lekarze często je przepisują. Dychawica jest chorobą przewlekłą, toteż środki zapobiegające ostrym atakom duszności są refundowane przez NFZ.