Leki o działaniu przeciwzapalnym odgrywają niezwykle istotną rolę w leczeniu dychawicy. Tego typu środki są wykorzystywane przy zwalczaniu różnych chorób. U astmatyków obserwuje się stany zapalne w obrębie oskrzeli, które przyczyniają się do skurczu ściany oskrzeli. Podając leki przeciwzapalne, zapobiegamy niekorzystnym zmianom.
Odkrycie glikokortykosteroidów
Opracowanie glikokortykosteroidów okazało się krokiem milowym w leczeniu astmy. Choć zostały one wynalezione ponad 50 lat temu, wciąż są przepisywane osobom, które zmagają się z dychawicą. Pod względem chemicznym wspomniane substancje zalicza się do pochodnych hormonów steroidowych.
Udoskonalanie leków na astmę
Naukowcy nieustannie pracują nad udoskonaleniem farmaceutyków zawierających glikokortykosteroidy. W ciągu 50 lat na rynku pojawiło się wiele preparatów, które różnią się aktywnością i drogą podania. Pochodne hormonów steroidowych znalazły zastosowanie przy produkcji specyfików do inhalacji. Podawane astmatykom pomagają złagodzić przebieg choroby.
Lęk przed lekami steoidowymi
Glikokortykosteroidy wciąż budzą ogromne emocje. Kuracje z wykorzystaniem leków steroidowych zapisały się w świadomości społecznej jako szczególnie niebezpieczne i osłabiające działanie systemu odpornościowego. W rzeczywistości niekorzystne działanie wykazują wyłącznie glikokortykosteroidy podawane doustnie przez wiele miesięcy. Preparaty do inhalacji nie są groźne.