Również kichanie, katar i zapalenie spojówek mogą świadczyć o uczuleniu na białka zawarte w lateksie. Zwykle objawy ustępują do godziny, ale zdarza się, że utrzymują się dłużej.
Co istotne – alergeny lateksu mogą być przenoszone także drogą powietrzną, nie jest zatem niezbędny kontakt bezpośredni, a to może utrudnić odnalezienie przyczyn niezrozumiałych reakcji Twojego organizmu. Powietrze w salach operacyjnych i gabinetach zabiegowych jest często „skażone” takimi aeroalergenami.
Alergie krzyżowe – pokarmowe
Wart wiedzieć, że lateks wchodzi w reakcje krzyżowe z ananasem, figami, papają, pomidorami, gryką, orzechami ziemnymi, awokado, bananami, kiwi, melonem i ziemniakami.
Czy da się przeciwdziałać?
Jak każda alergia, tak i ta na lateks w miarę upływu czasu rozwija się coraz bardziej, zwłaszcza w świecie, w którym trudno znaleźć miejsce nieskażone tą substancją. Najlepszą metodą jest oczywiście możliwie najskuteczniejsze unikanie alergenu.
Jeśli jednak jesteś uczulony na lateks, albo nawet masz tylko takie podejrzenie, a musisz odbyć zabieg w szpitalu koniecznie poinformuj o swojej dolegliwości lecznicę. Pozwoli to przygotować salę, sprzęt i uczestniczących na nieco inne warunki wykonywania zabiegu, które uchronią Cię przed niebezpiecznymi skutkami.
Aby dowiedzieć się czy lateks to też Twój problem, musisz przejść testy skórne lub próbę immunologiczną, połączone rzecz jasna z wywiadem alergologa. Dowiedziono też, że niektóre pyłki, a tym bardziej warzywa i owoce, a wśród nich w szczególności kiwi, banany, melony i awokado bardzo często współistnieją z opisywaną alergią. Jeśli więc odkryjesz ją u siebie, pamiętaj które składniki powinny zniknąć z Twojej diety.