Łamliwość paznokci spędza sen z powiek wielu kobietom na całym świecie. Wszak dłonie stanowią naszą wizytówkę i osoby mające bezpośredni kontakt z klientem muszą się nienagannie prezentować. Co jednak począć, gdy paznokcie łamią się podczas kasowania zakupów na kasie samoobsługowej, otwierania koperty czy wyciągania produktu z kartonu? Na pewno warto poznać przyczyny zaistniałej sytuacji. Tylko w ten sposób możemy pozbyć się problemu.
Spis treści:
- Łamliwość paznokci a zmywacz
- Zbyt mocne polerowanie płytki przy hybrydzie
- Praca przy komputerze a łamliwe paznokcie
- Częsty kontakt z wodą i detergentami
- Zły pilnik a łamliwość paznokci
- Niedobór witamin a złamane paznokcie
- Zaburzenia hormonalne a rozdwajające się paznokcie
Łamliwość paznokci a zmywacz
Dziś piękne paznokcie utożsamiamy z perfekcyjnie wykonanym zdobieniem. Do tego celu używamy różnych lakierów. Niestety, te co pewien czas należy zmyć, ponieważ odpryskują, ścierają się, ponadto nasza płytka nieustannie rośnie. Do tego celu służy nam zmywacz. W przypadku hybryd mamy do czynienia ze 100-procentowym acetonem. Tradycyjne lakiery do paznokci możemy zmyć zmywaczem o niższym stężeniu acetonu lub produktem bezacetanowym (najczęściej substancję aktywną pełni alkohol izopropylowy). Wprawdzie aceton nie jest toksyczny, ale może wysuszać płytkę, zwłaszcza gdy często korzystamy z jego dobrodziejstw. Także zmywacz bezacetonowy może przyczyniać się do łamliwości paznokci, choć uchodzi za delikatniejszy.
Zbyt mocne polerowanie płytki przy hybrydzie
Łamliwość paznokci często wynika z podejmowanych przez nas działań. Polki pokochały manicure hybrydowy. Ten charakteryzuje się wysoką trwałością. Niestety ma także swoje wady. Aby lakier hybrydowy doskonale utrzymywał się na płytce, należy ją odtłuścić, a następnie wypolerować. Czasem jednak mamy stosunkowo cienką płytkę lub ktoś robi to na tyle nieumiejętnie, iż paznokcie stają się kruche i podatne na uszkodzenia mechaniczne.
Praca przy komputerze a łamliwe paznokcie
Czy wiesz, że łamliwe paznokcie stanowią problem wielu osób pracujących przy komputerze? Mogłoby się wydawać, że panie zatrudnione w biurze zawsze mają perfekcyjny manicure, ponieważ nie pracują z wodą, detergentami czy fizycznie. Jednak każdego dnia uderzają palcami, a nierzadko też paznokciami, o klawisze, pisząc maile czy robiąc raporty. Warto to mieć na uwadze. Częste uderzanie w klawisze może osłabiać paznokcie i prowadzić do ich uszkodzeń mechanicznych.
Częsty kontakt z wodą i detergentami
Niektóre prace domowe czy zawodowe wymuszają na nas częsty kontakt z wodą, detergentami czy środkami do dezynfekcji. W rezultacie wysuszeniu ulega nie tylko nasza skóra, ale też paznokcie. Warto zadbać o tę część ciała, wykonując pracę z wodą i detergentami przy użyciu rękawiczek ochronnych. Dłonie i paznokcie należy też nawilżać kremem czy specjalnymi olejkami. To może powstrzymać łamliwość paznokci.
Zły pilnik a łamliwość paznokci
Twoje paznokcie ciągle się łamią, a najbardziej rozwarstwiają się tuż po ich opiłowaniu? To może oznaczać, że wykonujesz tę czynność w sposób nieprawidłowy lub korzystasz z niewłaściwego pilnika. Niewykluczone, że masz na tyle cienką płytkę, że powinnaś sięgać po delikatniejszy pilnik. Na rynku można spotkać pilniki do rozdwajających się paznokci. Jeśli ty również borykasz się z tym problemem, koniecznie spraw sobie takowy.
Niedobór witamin a złamane paznokcie
Czasem łamliwe paznokcie stanowią sygnał, iż w naszym organizmie brakuje witamin i minerałów. Z ewolucyjnego punktu widzenia skóra, włosy czy paznokcie nie pełnią aż tak istotnych funkcji, aby ich osłabienie zmniejszało nasze szanse na przetrwanie. Gdy organizm gospodaruje ograniczonymi zasobami, musi robić to w sposób przemyślany. Najpierw przeznacza je na najważniejsze narządy i procesy, dopiero później na całą resztę. Uzupełnienie niedoboru witamin i minerałów poprzez zbilansowaną dietę czy stosowanie suplementacji może wzmocnić nasze paznokcie i zapobiec ich łamliwości.
Zaburzenia hormonalne a rozdwajające się paznokcie
Rozdwajające się paznokcie mogą sygnalizować, iż w naszym organizmie mają miejsce poważne zaburzenia hormonalne. W związku z tym nie należy lekceważyć tego objawu, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, a my rozpoczęliśmy już stosowną suplementację i wyeliminowaliśmy szkodliwe nawyki. W takiej sytuacji warto zwrócić się do lekarza i wykonać stosowne badania. Konieczna może być konsultacja z endokrynologiem.