Każda kobieta spodziewająca się dziecka musi zapoznać się z tematem suplementów, które należy przyjmować w trakcie trwania ciąży. Kwas foliowy jest na liście takich substancji. Dlaczego jego rola w diecie kobiety ciężarnej jest kluczowa?
Kwas foliowy
Organizm człowieka nie jest sam wytworzyć kwas foliowy, dlatego jego suplementacja jest tak ważna. Kwas foliowy jest organicznym związkiem chemicznych, wywodzącym się z grupy witamin B. Syntezują go bakterie jelitowe. Kwas tego typy występuje naturalnie, w wielu warzywach, owocach oraz innych produktach pokarmowych. Dzięki odpowiedniej diecie, możemy dostarczać go naszemu organizmowi. Kobiety w ciąży powinny przyjmować kwas foliowy w trakcie jej trwania. Nawet przed planowanym zapłodnieniem, warto zacząć suplementację kwasem foliowym.
Jego kluczowa rola w diecie kobiety ciężarnej
Dlaczego suplementacja kwasem foliowym w trakcie ciąży jest taka ważna? Kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. Każda kobieta w ciąży, powinna przyjmować go przez trzy pierwsze miesiące. Organizm potrzebuje tego składnika. Kwas foliowy zmniejsza ryzyko powstania wad układu nerwowego u dzieci. To bardzo ważny aspekt, szczególnie u kobiety, u których w rodzinie osoby chorowały na padaczkę lub inne choroby układu nerwowego. Czasami lekarz może zlecić suplementację kwasem foliowym, także w drugim i trzecim trymestrze ciąży, co jest związane z anemią. Lekarz ginekolog ustala odpowiednią dawkę kwasu. Samo pożywienie nie jest w stanie uzupełnić zapotrzebowanie kobiety w ciąży, dlatego konieczna jest suplementacja. Niedobór kwasu foliowego, grozi poważnymi wadami i zaburzeniami rozwojowymi, takimi jak bezmózgowie czy przepuklina oponowo-mózgowa. Istnieje także ryzyko niedorozwoju łożyska, co może skutkować poronieniem, wtedy poród nie ma miejsca. Stawką jest nie tylko zdrowie ale także życie dziecka, dlatego przyjmowanie kwasu foliowego jest tak ważne.
Źródła kwasu foliowego
Kobieta w ciąży przyjmuje kwas foliowy w postaci suplementów, ale powinna także wzbogacić swoja dietę w produkty, które dostarczą jego naturalną dawkę. Składnik odżywczy znajdziemy w pomarańczach i bananach. Rośliny strączkowe akie jak fasola, soja i soczewica także są dobrym źródłem kwasu foliowego. To samo dotyczy ryżu, jęczmienia, pszenicy czy drożdży piwnych. Wątróbka, żółtka jaj czy orzeszki ziemne także uzupełnią naszą dietę w niezbędny składnik. Kobiety ciężarne powinny wiedzieć, że proces gotowania, smażenia czy chociażby wystawianie produktów na słońce, sprawia, że kwas foliowy traci swoje właściwości. Przyjmowanie go w postaci suplementów diety jest więc nieuniknione, ponieważ tylko w ten sposób organizm człowieka jest w stanie wykorzystać moc tej witaminy.
Katarzyna Antos