Jeśli wyniki są tylko trochę poniżej normy nie zrażaj się! Lekarz może zaproponować Ci inne leczenie i powtórzyć badanie. Gdy zimne lub suche powietrze albo wysiłek fizyczny sprawiają Ci większe trudności niż zwykle, nie lekceważ ich i skonsultuj się z lekarzem.
Partnerzy muszą wiedzieć
Pamiętaj, aby nie dopuścić do sytuacji, w której nurkujący wspólnie z Tobą nie będą wiedzieli o Twojej astmie – jest to niezbędne ze względów bezpieczeństwa. Lekarze wciąż zaznaczają, że nurkowanie jest tylko dla osób zdrowych i wytrenowanych.
Podwodne akweny są dostępne dla chorujących na lekką astmę tylko w przypadku, gdy są to przeszkoleni nurkowie bez objawów i tacy, którzy nie cierpią na przewlekłą astmę.
Ciągły monitoring
Chodzi tu o monitorowanie własnego ciała, ewentualnych nawrotów choroby, napadów duszności czy innych dolegliwości, które mogą obniżyć przepływ powietrza przez płuca.
Jeśli tylko masz jakieś wątpliwości, co do stanu swojego zdrowia lub miałeś napad astmy, odpuść sobie nurkowanie tego dnia, a przed kolejnym zejściem pod wodę koniecznie sprawdź swoją spirometrię, aby mieć pewność, że jesteś przygotowany.