Z badań OBOP wynika, że w ostatnich 12 miesiącach 22% Polaków stosowało co najmniej jeden suplement diety, z czego 29% zażywało je codziennie lub niemal codziennie przez cały rok.
Co oddziałuje najsilniej w zestawieniu z lekami?
Dziurawiec złocisty – działający nasennie czy odstresowująco napar może osłabiać działanie zażywanych przez kobiety hormonalnych środków antykoncepcyjnych i wywołać nieregularne krwawienia, a czasami nawet niechcianą ciążę, pogarsza skuteczność digoksyny (leku z naparstnicy, stosowanego w leczeniu niewydolności serca).
Zioła czy suplementy diety i niektóre składniki pokarmowe zmniejszają lub zwiększają stężenie wielu leków we krwi, nawet wielokrotnie.
Gorsze wchłanianie leków powodują głównie zioła przeczyszczające, zwiększające perystaltykę jelit. Tak działają – aloes, korzeń kruszyny, liść i owoce senesu oraz korzeń rzewienia, często wykorzystywane w odchudzających mieszankach ziołowych.
Len zwyczajny, prawoślaz lekarski i babka lancetowata zawierają tzw. śluzy zmniejszające dostęp leku do śluzówki jelit.
Lukrecja nie powinna być stosowana z hormonalną terapią zastępczą – zawiera fitoestrogeny, które mogą nasilać działanie leków hormonalnych powodując nudności, migreny, obrzęki i drażliwość piersi. W skojarzeniu ze środkami antykoncepcyjnymi wywołuje ona nadciśnienie i hipokaliemię. Jest szczególnie niebezpieczna u osób zażywających leki moczopędne (stosowane np. w leczeniu nadciśnienia), gdyż zwiększa wydalanie jonów potasowych przez nerki, co objawia się osłabieniem, bolesnymi skurczami mięśni i zaburzeniami rytmu serca.
Wiele ziół trzeba odstawić przed poddaniem się operacji. Czosnek i zawierające go preparaty trzeba odstawić tydzień wcześniej, gdyż zwiększa krwawienia i może pogarszać gojenie się ran. Podobnie działa miłorząb – wystarczy z niego zrezygnować 36 godzin przez zabiegiem.
Żeń-szeń nasila krwawienia i powoduje hipoglikemię, spadek poziomu glukozy we krwi – odstawić go należy tydzień przed zabiegiem.
Kozłek lekarski jest stosowany jako łagodny środek uspokajający i ułatwiający zasypianie, ale dobrze wiedzieć, że przedłuża działanie narkozy.
Jak żywność reaguje z lekami?
Produkty zawierające duże ilości błonnika osłabiają działanie naparstnicy i leków przeciwdepresyjnych – pogarszają ich wchłanianie w przewodzie pokarmowym.
Żródło – Rynek Zdrowia, 30.07.2011