Krostki na dłoniach to coraz częściej spotykana przypadłość. Pojawiają się z różnych przyczyn i wymagają odmiennego podejścia. Jednak można też wyróżnić szereg wspólnych zasad, które mogą uchronić nas przed zmianami skórnymi.
Krostki na dłoniach nie tylko wyglądają mało estetycznie i szpecą nasze ręce. Bardzo często też towarzyszy im dokuczliwy świąd czy pieczenie. Skóra jest sucha i nieprzyjemnie szorstka. Walka z tą przypadłością nie zawsze jest łatwa, ale czasem wystarczy wdrożyć zaledwie kilka zmian.
Alergia kontaktowa na kosmetyki
Po pierwsze, krostki na dłoniach mogą być objawem alergii. Czasem stosowane przez nas mydła czy kremy do rąk mocno nas uczulają, bo zawierają jakiś niekorzystny składnik. Może to być sztuczny barwnik, komponent zapachowy, konserwant etc. W takiej sytuacji wystarczy zamienić mydło na inne, np. takie hipoalergiczne, które zostało opracowane specjalnie z myślą o skórze wrażliwej, podatnej na podrażnienia. Dobre rezultaty może też przynieść sprzątanie w rękawiczkach. Niestety, środki czystości zawierają wiele substancji potencjalnie drażniących i alergizujących. Na dodatek silne detergenty mogą wysuszać skórę, co skutkuje powstaniem nieestetycznych krostek. Warto też przyjrzeć się stosowanym kosmetykom pielęgnacyjnym. Czasem w ogóle nie zwracamy uwagi na to, że krem do rąk, który miał nawilżać nasze dłonie, przynosi więcej szkody niż pożytku. Każdy z nas ma bowiem inną skórę. To, co u jednego świetnie się sprawdza i jest hitem blogerek urodowych, u nas może powodować silną reakcję alergiczną przez dodatek oleju arganowego.
Pamiętaj o nawilżaniu dłoni
Krostki na dłoniach powinny nas też skłonić do większej troski o ręce. Często w ogóle nie używamy kremów nawilżających, a to duży błąd, bo w dobie pandemii koronawirusa często myjemy ręce, pozbawiając je naturalnego płaszcza hydrolipidowego. W rezultacie dłonie stają się suche, spękane i swędzą. Na pewno warto skompletować zestaw kosmetyków do higieny i pielęgnacji o formule hipoalergicznej. Skoro mamy wrażliwą skórę, to nie powinny być przypadkowe, mocno perfumowane produkty z drogerii.
Maść ze sterydem bez recepty pomoże na krostki na dłoniach
Gdy już pojawią się krostki na dłoniach, możemy sięgnąć po maść z pantenolem i alantoiną, która złagodzi stan zapalny. Jeśli nie przyniesie ona pożądanych rezultatów, a wysypka będzie spora i dokuczliwa, stan zapalny będzie się powiększał, możemy sięgnąć po maść ze sterydem bez recepty. Pamiętajmy jednak, by jej nie nadużywać. Jeśli taki środek także okaże się dla nas za słaby, z krostkami na dłoniach przyjdzie nam odwiedzić dermatologa, który przepisze odpowiednią kurację. Sterydy na receptę są mocniejsze od tych mających status leku bez recepty, w związku z tym przynoszą lepsze rezultaty w przypadku rozwlekłych stanów zapalnych skóry.
Alergia na biżuterię
Pamiętajmy też, że biżuteria, zwłaszcza te nieszlachetna, może powodować alergię kontaktową. Jeśli masz regularnie krostki na dłoniach, może pora zrezygnować z pierścionków i bransoletek, aby sprawdzić, czy to nie ich sprawka. Dopóki będziemy je nosić, nawet najlepsza maść na niewiele się zda.