Osoby o skórze wrażliwej powinny ostrożnie podchodzić do preparatów zawierających w swoim składzie alkohol etylowy oraz kwasy owocowe. Alergie i podrażnienia może powodować również lanolina oraz tzw. oleje mineralne, które są pochodnymi ropy naftowej.
Tych ostatnich należy wystrzegać się nie tylko dlatego, że zanieczyszczają środowisko, gdyż nie ulegają biodegradacji, ale przede wszystkim z powodu powierzchowności ich działania. Olej mineralny wszak wcale nie odżywia skóry, a jedynie osadza się na niej w postaci nieprzepuszczającej powietrze warstwy, co powoduje złudne wrażenie gładkości.
Hipoalergiczne kosmetyki
Mając świadomość, że bogate w składniki produkty nie trafiają do osób ze skórą wrażliwą i skłonną do uczuleń, coraz więcej firm kosmetycznych decyduje się wypuszczać serie hipoalergiczne.
W tego rodzaju produktach nie stosuje się substancji zapachowych, barwników, konserwantów czy stabilizatorów, ograniczając maksymalnie bazę kosmetyku do składu, który jest niezbędny, by dany krem czy balsam miał pozytywne działanie dla skóry.
Na co zwrócić uwagę wybierając kosmetyk?
- w składzie kosmetyku nie może znaleźć się żaden czynnik, który wywołuje u reakcję alergiczną
- kosmetyk musi zapewniać skórze odpowiednią wilgotność i natłuszczenie
- kosmetyk dla alergika powinien zostać maksymalnie pozbawiony substancji zapachowych, konserwujących i barwiących – one nie są niezbędne, żeby produkt był skuteczny!
W przypadku, gdy w grę wchodzi ciężki rodzaj alergii, o niebezpiecznych dla życia objawach, należy przed użyciem nowego produktu wykonywać na skórze próbę. Wystarczy nałożyć niewielką ilość kosmetyku i obserwować reakcje ciała w tym obszarze przez najbliższą dobę. Jeżeli pojawi się jakiekolwiek zaczerwienienie lub choćby uczucie swędzenia, z produktu należy zrezygnować. Zdrowie jest najważniejsze.