Kolorowe, ekskluzywne opakowania, przeróżne zapachy i kolory – producenci kosmetyków prześcigają się w walce o klientów. Nic dziwnego, dla nich każdy klient oznacza zysk. Na szczęście, także alergicy mają w czym wybierać.
Kosmetyki dla alergików
Skóra alergików jest wrażliwa na działanie wielu czynników, o których istnieniu często nawet nie ma się pojęcia. Jak rozpoznać, że dany kosmetyk uczula?
Oznaki mogą być różne: wewnętrzne i zewnętrzne. Typowymi objawami uczulenia są uczucie kłucia, swędzenia, pieczenia oraz naprężenia skóry, w wyniku których można zaobserwować na ciele zmiany, takie jak: rumień, trądzik, suchość a nawet pęknięcia naskórka.
Według najnowszych statystyk, każdy używa w ciągu dnia od 6 do 8 kosmetyków. Biorąc pod uwagą, że dany produkt zawiera od kilku do kilkudziesięciu składników, powstaje w ten sposób zawrotna suma sięgająca nawet kilkuset czynników, będących potencjalnymi alergenami.
Należy pamiętać, że nie wszystkie substancje, które powodują negatywne reakcje na skórze, faktycznie uczulają. Czasem zaczerwienienie jest tylko objawem wrażliwości naskórka.
Alergia a nadwrażliwość. Jak rozpoznać różnicę?
Jeżeli bezpośrednio po nałożeniu kosmetyku zaobserwuje się na skórze zmiany, świadczy to wyłącznie o jej wrażliwości. Jeśli jednak reakcję zaobserwuje się po upływie dłuższego czasu (od kilku godzin do kilku dni) od użycia preparatu, będzie to znaczyło, iż prawdopodobnie jakiś składnik uczula.
Co może być przyczyną reakcji alergicznej na kosmetyki?
Nie tylko skład produktu może stać się powodem uczulenia, mogą za tym stać również nieodpowiednie warunki jego produkcji oraz złe dobranie kremu do rodzaju skóry.
Z grupy produktów upiększających, podrażnienia powodują głównie:
- lakiery przeznaczone do paznokci i do włosów,
- farby do włosów (głównie te zawierające utleniacze oraz amoniak),
- płyny do trwałej ondulacji,
- szampony,
- mydła,
- środki higieny intymnej,
- tusze do rzęs.