Prawdy i mity o działaniach ubocznych kortykosteroidów
Preparaty stosowane miejscowo na skórę nie wywołują ogólnoustrojowych efektów ubocznych (pod warunkiem stosowania zgodnego z zaleceniami lekarza). A nieleczone wypryskowe zmiany skórne mogą doprowadzić do znacznego uszkodzenia skóry.
Preparaty steroidowe mogą jednak nasilać inne schorzenia skórne np. trądzik zwykły czy różowaty lub zakażenia grzybicze. Dlatego stosowanie preparatu z hormonem ma duże znaczenie – jak i ile zastosować jednorazowo (zawsze – do całkowitego wchłonięcia), jak często w ciągu dnia i przez ile dni.
Zbyt długie stosowanie na skórę może spowodować wystąpienie objawów ubocznych takich jak np. zanik i rozstępy skóry, rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych, zmiany trądzikowe (rumień, grudki, krostki). Przy zbyt długim stosowaniu na duże partie ciała może być wchłaniany ze skóry do układu krążenia, wywołując nadciśnienie tętnicze, wzmagając cukrzycę, zaburzenia hormonalne podwzgórza, przysadki i nadnerczy.
Warto pamiętać, że kortykosteroidy stosuje się przez ściśle określony czas i w miejscach wskazanych przez lekarza, a nie na własną rękę, przy czym w przypadku braku poprawy do 2 tygodni należy niezwłocznie udać się ponownie do lekarza.
Gdy zamiast poprawy stanu skóry mamy jej pogorszenie w trakcie leczenia być może wystąpiło dodatkowe zakażenie lub uczulenie na lek, co oznacza, że niezwłocznie trzeba przerwać jego stosowanie i zgłosić się do lekarza.
Wystawianie się na słońce w trakcie leczenia preparatem z kortykosteroidami może doprowadzić do trwałych przebarwień, a przy zbyt długim stosowaniu nawet nieodwracalne uszkodzenia skóry i jej pergaminowatość.
Tego typu preparatów nie stosuje się u dzieci.