Bakterie kwasu mlekowego – działamy od wewnątrz na przyczyny alergii
Aby leczenie atopowego zapalenia skóry przebiegało pomyślnie, należy podejść do problemu w sposób kompleksowy. Specjaliści oprócz systematycznego stosowania emolientów zalecają eliminację alergenu, zażywanie leków przeciwhistaminowych i probiotyków. Emolienty działają od zewnątrz, łagodząc objawy AZS, z kolei wyselekcjonowane szczepy bakterii probiotycznych działają od wewnątrz na przyczyny choroby.
Przykładem preparatu zawierającego bakterie kwasu mlekowego, który działa od wewnątrz na przyczyny alergii, jest Latopic® doustny. Wpływ bakterii kwasu mlekowego na organizm polega na hamowaniu odpowiedzi alergicznej i łagodzeniu objawów. Skuteczność działania doustnego preparatu Latopic® obejmuje również eliminację bakterii chorobotwórczych i „uszczelnienie” ściany jelita. Badania naukowe wykazały, iż modyfikacja składu mikroflory jelitowej może odgrywać kluczową rolę w leczeniu alergii. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w okresie, gdy kształtowaniu ulega ekosystem jelitowy, czyli w pierwszych dwóch latach życia.
Przy wyborze probiotyku warto pamiętać, iż preparaty przynoszące świetne rezultaty w innych krajach nie muszą wykazywać efektów klinicznych w Polsce. W związku z tym przed zakupem probiotyku należy upewnić się, czy zawiera polskie szczepy bakterii kwasu mlekowego i czy ich skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych na polskich dzieciach.
Więcej informacji na temat preparatów Latopic®, o sposobie dawkowania oraz efektach stosowania znajdziesz na stronie www.latopic.pl
- Teresiak E., Czarnecka-Operacz M. i Jenerowicz D., Wpływ nasilenia stanu zapalnego skóry na jakość życia rodzinnego chorych na atopowe zapalenie skóry, 2006, Post Dermatol Alergol, XXIII, 6: 249-257
- Silny W., Czarnecka-Operacz M., Gliński W., Samochocki Z., Jenerowicz D., Atopowe zapalenie skóry – współczesne poglądy na patomechanizm oraz metody postępowania diagnostyczno-leczniczego. Stanowisko grupy specjalistów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, 2010, Post Dermatol Alergol, XXVII, 5: 365-383
Produkty Latopic stopniowo zaczynają szturmować rynek dla alergików. Coraz bardziej zaczynają mnie interesować, ciekawe kiedy będzie można dostać je stacjonarnie. W moim mieście jeszcze ich nie widziałam.
AZS to bardzo nieprzyjemna choroba, moje dziecko też cierpi na tą przypadłość, na szczęście nie objawy nie są bardzo poważne i jakoś dajemy sobie radę.
Innymi słowy, atopicy powinni działać dwutorowo, z jednej strony łagodzić objawy choroby, stosując emolienty, z drugiej uderzać w jej źródło, modyfikując skład mikroflory przewodu pokarmowego.
Widzę, że nie każda bakteria kwasu mlekowego jest równie korzystna dla małego alergika, zatem nie wystarczy podawać mu jogurt, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie probiotyki.
Cieszę się, że trafiłam na ten artykuł, ponieważ nie przypuszczałam, że alergia mojego synka może mieć związek z mikroflorą jelitową. Na szczęście Bartek ma dopiero roczek, więc możemy próbować coś zdziałać przy pomocy probiotyków.
Czytając artykuł przekonuje się, że bardzo mało wiem jeszcze w tematyce alergii. U mojej kilkumiesięcznej córeczki wykryto niedawno AZS. Widzę że będę musiała doszkolić się w tej tematyce, aby pomóc mojemu dziecku