Gronkowiec złocisty – zagrożenie dla skóry atopowej
Przebieg AZS może ulec zaostrzeniu wskutek kolonizacji zmienionej chorobowo skóry przez gronkowca złocistego. Przeprowadzono badania, które wykazały, iż jego przyleganie do skóry suchej jest 20-krotnie większe niż do skóry prawidłowej. Naukowcy zauważyli również, iż w przypadku skóry ze zmianami chorobowymi gęstość kolonizacji tą bakterią zwiększa się aż tysiąckrotnie.
Atopowemu zapaleniu skóry często towarzyszy świąd, który prowokuje chorego do drapania, wskutek drażnienia mechanicznego powstają uszkodzenia stwarzające dogodne warunki do namnażania gronkowca złocistego. To z kolei może doprowadzić do wtórnej infekcji bakteryjnej skóry, która manifestuje się miodowo-żółtymi strupami oraz nasilonym sączeniem zmian wypryskowych.
Kluczową rolę w walce z AZS odgrywa przerwanie błędnego koła napędu atopowego zapalenia skóry. Aby tego dokonać należy wyeliminować dwie przyczyny: świąd oraz zmniejszyć przyleganie gronkowca złocistego.
Emolienty – działamy od zewnątrz na objawy AZS
Skóra atopowa, pozbawiona naturalnej warstwy ochronnej, jest niezwykle wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, toteż wymaga szczególnej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane specyfiki stosowane regularnie łagodzą dokuczliwe objawy AZS, w tym świąd i pieczenie. W związku z tym, iż przywracają skórze optymalny poziom nawilżenia, przyczyniają się do zmniejszenia przylegania gronkowca złocistego. W pielęgnacji skóry atopowej kluczową rolę odgrywają emolienty, czyli specyfiki natłuszczające skórę, które pozostawiają na jej powierzchni film, który chroni skórę przed utratą wody i tym samym pośrednio ją nawilża. Tego typu preparaty zapobiegają również wnikaniu niepożądanych substancji z zewnątrz i przyczyniają się do regeneracji naskórka.
Specjalistyczna linia emolientów Latopic®, opracowana z myślą o pielęgnacji skóry atopowej, suchej i skłonnej do podrażnień, działa na objawy AZS. Preparaty, które wchodzą w jej skład, można stosować już od 1. dnia życia. Emolienty Latopic® zwalczają od zewnątrz objawy alergii, szybko łagodzą dokuczliwy świąd, działają przeciwdrobnoustrojowo, odbudowują uszkodzoną barierę naskórka i przywracają jej naturalną funkcję.
Emolienty Latopic® jako jedyne zawierają metabolity Lactobacillus sp., które w naturalny sposób działają przeciwdrobnoustrojowo i tym samym ograniczają rozwój gronkowca złocistego. Za działanie przeciwświądowe specyfików odpowiadają dwie substancje, które szybko łagodzą świąd. Emolienty Latopic® skutecznie nawilżają, natłuszczają i odżywiają skórę, chronią ją przed utratą wody oraz uzupełniają lipidy międzykomórkowe dzięki składnikom takim jak masło shea, olej z nasion bawełny, oliwa z oliwek, olej canola, lanolina, alantonina, olej parafinowy, witamina E, trójglicerydy kwasu kaprylowego i kaprynowego.
W skład linii emolientów Latopic® wchodzą następujące produkty:
- krem do twarzy i ciała (75 ml), który pielęgnuje twarz oraz miejsca szczególnie suche i podrażnione
- emulsja do ciała (200 ml), która kompleksowo pielęgnuje całe ciało
- emulsja do kąpieli (200 ml), która oczyszcza i kompleksowo pielęgnuje skórę w trakcie i po kąpieli.
Produkty Latopic stopniowo zaczynają szturmować rynek dla alergików. Coraz bardziej zaczynają mnie interesować, ciekawe kiedy będzie można dostać je stacjonarnie. W moim mieście jeszcze ich nie widziałam.
AZS to bardzo nieprzyjemna choroba, moje dziecko też cierpi na tą przypadłość, na szczęście nie objawy nie są bardzo poważne i jakoś dajemy sobie radę.
Innymi słowy, atopicy powinni działać dwutorowo, z jednej strony łagodzić objawy choroby, stosując emolienty, z drugiej uderzać w jej źródło, modyfikując skład mikroflory przewodu pokarmowego.
Widzę, że nie każda bakteria kwasu mlekowego jest równie korzystna dla małego alergika, zatem nie wystarczy podawać mu jogurt, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie probiotyki.
Cieszę się, że trafiłam na ten artykuł, ponieważ nie przypuszczałam, że alergia mojego synka może mieć związek z mikroflorą jelitową. Na szczęście Bartek ma dopiero roczek, więc możemy próbować coś zdziałać przy pomocy probiotyków.
Czytając artykuł przekonuje się, że bardzo mało wiem jeszcze w tematyce alergii. U mojej kilkumiesięcznej córeczki wykryto niedawno AZS. Widzę że będę musiała doszkolić się w tej tematyce, aby pomóc mojemu dziecku