Kolka niemowlęca występuje u maluszków stosunkowo często. Pojawia się zazwyczaj między 2. a 16. tygodniem ich życia. Dziecko z jej powodu gwałtownie płacze, napina brzuch i pręży ciałko. Powodem takiej trakcji jest ostry skurcz jelit, który może trwać nawet kilka godzin. Przyczyną kolki mogą być zaburzenia funkcjonowania niedojrzałego układu pokarmowego. Wynikać może także z przekarmienia dziecka czy odreagowywania przez nie nadmiaru bodźców. U maluchów często występuje także kolka alergiczna, która spowodowana jest uczuleniem na niektóre pokarmy spożywane przez matkę. Są one dostarczane dziecku z jej mlekiem. Jak sobie z nią poradzić?
Rodzicom trudno zachować spokój, gdy ich dziecko długo i rozpaczliwie płacze. Jeśli jego łkanie trwa dłużej niż 3 godziny, a napadowy płacz pojawia się co co najmniej 3 razy w tygodniu, możemy podejrzewać u malucha kolkę. Niemowlę na nią cierpiące w badaniu lekarskim nie wykazuje żadnych odchyleń i rozwija się prawidłowo. Kolka alergiczna ma związek z pokarmem, na który maluch jest uczulony. Istotne jest rozpoznanie produktów, które wywołują u dziecka przykre objawy.
Kolka niemowlęca – czym jest?
Kolka niemowlęca jest to ostry skurcz jelit, wywołujący u malucha napadowy ból brzucha. Rozpoczyna się nagle i może trwać od kilku minut nawet do 3-4 godzin. Lekarz rozpoznaje dolegliwość, jeżeli objawy kolki utrzymują się przez co najmniej 3 tygodnie. Jednak czasem już wcześniej można ustalić, że dokucza ona dziecku. Występuje najczęściej u maluchów w wieku od 3 tygodni do 5 miesięcy. Napadowe bóle pojawiają się zwykle wieczorem lub popołudniu, najczęściej o tej samej porze. Maluchom najczęściej pomaga kołysanie, huśtanie i wydawanie monotonnych dźwięków przez rodziców. Ustępowanie objawów w trakcie tych czynności jest typowe dla kolki i ułatwia pediatrze jej rozpoznanie.
Objawy kolki niemowlęcej
Objawy kolki niemowlęcej wyglądają dramatycznie. Często wywołują duże zaniepokojenie u rodziców dziecka. Maluch w trakcie napadu zanosi się nagłym, gwałtownym płaczem. Zaczyna napinać brzuch oraz podkurczać i wyrzucać nóżki. Jego brzuszek z powodu skurczu jelit staje się powiększony i twardy. Dziecko zazwyczaj pręży ciałko, a niekiedy nawet wymiotuje. Symptomy kolki pojawiają się zwykle po jedzeniu.
Kolka niemowlęca – przyczyny
Przyczyny kolki niemowlęcej nie są w pełni ustalone. Podejrzewa się, że odpowiedzialny za nią jest niedojrzały układ pokarmowy dziecka. Nie potrafi on jeszcze dobrze trawić pokarmu. Motoryka jelit niemowlęcia jest jeszcze nierozwinięta, a wydzielanie hormonów jelitowych zaburzone. Przykre objawy szczególnie wywoływać może przejedzenie. Kolkę tłumaczy się również nadmiarem wrażeń, jakie ma dziecko w ciągu dnia. Jego układ nerwowy nie potrafi sobie z nimi poradzić. Malec zaczyna je odreagowywać za pomocą spazmatycznego płaczu.
Kolka alergiczna
Alergia pokarmowa u niemowląt zazwyczaj objawia się wysypką na twarzy, katarem, biegunkami ze śladami krwi lub wymiotami. Niewykluczone, że kolka także jest objawem uczulenia na jakiś rodzaj pokarmu. Kolkę alergiczną rozpoznaje się, gdy oprócz niej występują u dziecka inne, typowe symptomy alergii. Niestety, nie chroni przed nią karmienie malucha piersią. Alergeny z pożywienia matki dostają się do jej mleka i nadal mogą uczulać. Alergia pokarmowa u niemowląt najczęściej dotyczy cukru mlecznego. Często wywołują ją białka mleka krowiego, takie jak laktoalbumina, laktoglobulina czy beta-laktoglobulina. Maluch może się także uczulić na soję, ryby, kakao, orzechy czy sezam.
Kolka alergiczna – jak sobie z nią poradzić?
Jedynym sposobem, który skutecznie wyeliminuje problemy z kolką alergiczną, jest usunięcie z diety malucha alergenów. Mogą być obecne w pokarmie matki lub sztucznym mleku. Nie można jednak tego zrobić na własną rękę. Jeśli podejrzewamy u dziecka uczulenie na niektóre produkty spożywcze, musimy skonsultować się z lekarzem. Po ustaleniu, który składnik jest przyczyną kolki, należy wprowadzić dietę eliminacyjną. W przypadku mleka krowiego jest to trudne, ponieważ jego białka i cukry są dodawane do bardzo wielu produktów. Dlatego ważne jest dokładne i uważne czytanie etykiet. Jeśli maluch ma skłonności do uczuleń, musimy ostrożnie rozszerzać jego dietę. Nowe, jednoskładnikowe produkty należy wprowadzać nie częściej niż co 5-7 dni. Szczególnie należy zwracać uwagę na silne alergeny, takie jak kakao, jaja, ryby czy cytrusy. Część lekarzy jest zdania, że należy podawać je dzieciom dopiero powyżej ich pierwszego roku życia.
Łagodzenie objawów kolki alergicznej
Kolka alergiczna to dolegliwość, która jest przykra dla dziecka i dokuczliwa dla jego rodziców. Choć jedyną metodą, by ją zlikwidować, jest dieta eliminacyjna, możemy wspomóc malucha także innymi sposobami. Przydatne może okazać się podawanie mu probiotyków ze szczepami bakterii Lactobacillus. Zwiększają one szczelność bariery jelitowej i wspomagają utrzymanie równowagi mikrobiologicznej układu pokarmowego. Przynoszą ulgę także wtedy, gdy dziecko nie trawi laktozy. Objawia się to biegunką, wzdęciami i zaparciami po spożyciu pokarmu zawierającego ten cukier mleczny. Płaczące dziecko można doraźnie uspokoić, kołysząc je w wózku lub nosząc w specjalnej chuście. Pomóc malcowi można również masując jego brzuszek i stosując ciepłe okłady. Jeżeli objawy u dziecka nas niepokoją, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Rozwieje on nasze wątpliwości i zaleci odpowiednią terapię.
Karolina Solga