nietolerancja-histaminy

U niektórych osób po spożyciu wina, czekolady, pizzy, a nawet pomidorów pojawiają się bóle głowy, mdłości i wodnisty katar, a skóra zaczyna swędzieć.  Co łączy wspomniane produkty spożywcze? Sprawcą dokuczliwych dolegliwości jest histamina, substancja zaliczana do amin biogennych, czyli substancji, które w powstają w naszym organizmie w wyniku oderwania grupy  karboksylowej od aminokwasów obojętnych i zasadowych. Prekursorem histaminy jest histydyna, czyli aminokwas, z którego zbudowane są substancje białkowe w naszym organizmie.

Nietolerancja histaminy – jak ją rozpoznać?

Gdy pojawiają się mało charakterystyczne objawy ze strony układu pokarmowego  i oddechowego, lekarz kieruje nas na szereg badań.  Czasem jednak okazuje się, że ich wyniki mieszczą się w normie, a dokuczliwe dolegliwości nie ustępują.  Jeśli uczucie duszności po zjedzeniu żółtego sera nie ma podłoża alergicznego, warto przyjrzeć się, czy u źródła problemów nie leży nietolerancja histaminy.

Wbrew pozorom histamina nie jest naszym wrogiem, w odpowiedniej ilości jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.  W tym miejscu warto podkreślić, iż pełni ona rolę hormonu tkankowego obniżającego ciśnienie krwi.  Organizm człowieka posiada enzymy, które pozwalają mu przekształcić histydynę do histaminy w każdym momencie, w zależności od bieżącego zapotrzebowania na ten składnik.

nietolerancja-histaminy

Jaką rolę pełni histamina w organizmie?

Histamina z punktu widzenia fizjologii człowieka jest niezwykle ważnym związkiem. Nie tylko obniża ciśnienie krwi, ale również  stymuluje syntezę kwasu żołądkowego, reguluje sen i uczestniczy w termoregulacji.  Histamina odgrywa również kluczową rolę w odpowiedzi alergicznej – pełni rolę mediatora stanów zapalnych.  W leczeniu uczulenia często zaleca się stosowanie leków antyhistaminowych, warto jednak pamiętać, iż działają one wyłącznie objawowo.

Problemy zdrowotne pojawiają się wówczas, gdy stężenie histaminy w organizmie zaczyna przekraczać  normy.  Nadmiar tego związku przyczynia się do wystąpienia takich dolegliwości jak ból głowy,  wodnisty katar, świądu skóry, obrzęku powiek i pokrzywki.