Wyższość soi nad mlekiem
Zawiera 9-krotnie więcej białka niż mleko, dwukrotnie tyle co mięso i trzykrotnie więcej niż jaja. Ma znacznie mniej węglowodanów i tłuszczów i nie ma wcale laktozy, glutenu, a także cholesterolu. Nadaje się świetnie dla cukrzyków.
Ma jedynie mniej wapnia niż mleko, ale za to jest ono lepiej wchłaniane przez organizm. Wiele produktów sojowych jest jednak wzbogacanych o wapń. Pozytywnie wpływa na układ hormonalny u kobiet.
Co ważne – produkty sojowe występują w tak wielu odmianach smakowych, że nawet wybrednemu maluchowi dobierzemy coś, co polubi. A tofu czy mleczko sojowe można przygotować samodzielnie.
Soja dla najmłodszych
Wszelkie alergie pokarmowe przede wszystkim wynikają ze zbyt wczesnego dokarmiania dziecka pokarmem innym niż mleko matki czy wręcz przerywaniem karmienia np. przez konieczność przyjmowania leków przez matkę.
Dzieci przyjmujące potrawy z glutenem i mlekiem krowim nie umieją ich właściwie strawić mając nie do końca ukształtowany układ trawienny. W tym czasie miewają też obniżoną odporność np. przez przyjmowanie szczepionek.
Niektórzy lekarze zalecają jako pierwsze mleko zastępcze w diecie niemowląt właśnie mleczko sojowe zamiast krowiego. Już od końca lat 80. jest ono dopuszczone do karmienia najmłodszych dzieci. Ale nie można poprzestawać jedynie na mleku sojowym, lecz urozmaicać je z migdałowym i kozim oraz wysokowartościowym olejem roślinnym – by zapobiec niedoborom w diecie.
W ósmym miesiącu życia dziecka do diety można włączać śmiało napoje sojowe zamiast słodkich kleików, desery sojowe i jogurty z soi, nie odbiegające cenowo od żywności w słoiczkach.