rok szkolny

Mamy półmetek wakacji, które jak wiemy, zawsze szybko się kończą. Nim się obejrzymy, uczniowie powrócą do klas i rozpocznie się nowy rok szkolny 2017/2018. Kiedy dokładnie nasze pociechy zaczną naukę?

rok-szkolny

Wakacje są wyjątkowym czasem, w którym uczniowie i nauczyciele mogą odpocząć od szkolnych obowiązków. Czas relaksu i wypoczynku to okazja, by naładować swoje akumulatory, na kolejne 10 miesięcy, spędzonych w murach szkoły. Niezależnie od tego, czy nasze pociechy lubią szkołę czy też nie, chodzenie do niej jest obowiązkiem. Po dwóch miesiącach laby trudno wrócić do szkolnej rzeczywistości. Tegoroczne wakacje zaczęły się dość późno, pod koniec czerwca, co nie oznacza, że wakacje potrwają krócej. Zgodnie z ustawą Ministerstwa Edukacji Narodowej, rok szkolny powinien rozpocząć się 1 września. Pod uwagę wzięto jednak odstępstwa od reguły. Tym sposobem, gdy 1 września wypadnie w piątek, sobotę lub niedzielę, rok szkolny musi rozpocząć się w poniedziałek. Taką sytuację pokazuje nam tegoroczny kalendarz. Pierwszy dzień września wypada bowiem w piątek. Uczniowie mogą się cieszyć, ponieważ ich wakacje potrwają do 3 września. Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018, w szkołach w całym kraju odbędzie się dopiero 4 września. Dla uczniów to dzień, podczas którego odbywają się apele. Nie ma zajęć lekcyjnych, więc dzieci i młodzież zasiądą w szkolnych ławkach we wtorek – 5 września. Dłuższe wakacje to powód do radości, więc warto wykorzystać ten czas na uzupełnienie energii i solidny wypoczynek.

Zmiany w roku szkolnym 2017/2018

Na uczniów, którzy już we wrześniu rozpoczną nowy rok szkolny 2017/2018, czeka wiele zmian. Reforma edukacji doprowadziła do likwidacji gimnazjów, a powrocie do klas I-VIII. Uczniowie będą kontynuowali naukę w kolejnych klasach szkoły podstawowej. Jednocześnie będą wygaszane gimnazja. Placówki, które do tej pory były gimnazjami, w wielu miejscach zostaną przekształcone w podstawówki. Zmiany dotyczą etapów edukacji. Uczniowie będą uczęszczać do szkół podstawowych w klasach I-VIII. Następnie będą mogli wybrać naukę w 4-letnim liceum, 5-letnim technikum lub szkole branżowej czy policealnej. Szkoły branżowe zastąpią dotychczasowe szkoły zawodowe, gdzie uczniowie przygotowywali się do wykonywania konkretnego zawodu, jak fryzjer czy stolarz. Ale to nie wszystkie zmiany, bowiem wraz z nimi, na uczniów i nauczycieli czekają nowe podstawy programowe czy podręczniki. Niektóre z nich wzbudzają skrajne opinie, tak jak przedmiot Wychowanie do życia w rodzinie. Znany szerzej jako WDŻ, odbiega od wizji nauczycieli czy rodziców, ale wszystko okaże się wraz z nadejściem roku szkolnego. Reforma uderzyła mocno w samorządy i pracowników oświaty. Wielu nauczycieli przejmie dodatkowe godziny, czy powróci do nauczania niektórych przedmiotów. W kwestię wchodziła także redukcja etatów, o czym wiele mówiono w mediach.rok szkolny O tym, jak sprawdzi się nowy-stary system edukacji dowiemy się już wkrótce. Miejmy nadzieję, że nie ucierpią na nim uczniowie, czyli najbardziej zainteresowani tematem.

Na chwilę obecną wszystkim uczniom życzymy życzymy dalszej części udanych i bezpiecznych wakacji. Niech spędzą pozytywny czas w gronie rówieśników i bliskich, a o nauce zaczną myśleć dopiero we wrześniu.

Katarzyna Antos