Alergie wziewne to jedne z najbardziej dokuczliwych uczuleń. Pyłki roślin, które są ich główną przyczyną, są obecne w powietrzu,nie tylko przez okres kwitnienia. Jednym z drzew, którego pyłki są uznawane za alergeny jest lipa. Kiedy pyli lipa?
Nie ma lipy? Jest lipa!
Lipa to drzewo znane z poezji, lecz dla alergików jej obraz rysuje się nieco mniej pozytywnie. Znane w Polsce drzewo liczy sobie kilkadziesiąt gatunków, co także nie jest dobrą informacją dla osób uczulonych. Kojarzymy lipę, przez jej sercowate liście i małe orzeszki. Roślina jest surowcem lekarskim. Herbata z lipy pomaga na kaszel czy gorączkę, ponieważ zawiera wiele cennych związków naturalnych. Nawet Indianie wykorzystywali drewno lipy. I choć drzewo możemy uznać za wartościowe, także pod względem zdrowotnym. Lipa nie służy wszystkim, zwłaszcza alergikom. Nie jest najbardziej dokuczliwą rośliną spośród tego typu alergenów, ale warto wiedzieć, kiedy może niekorzystnie oddziaływać na zdrowie.
Kiedy pyli lipa?
Rozglądając się po parkach czy miejskich skwerach, zauważymy dużą ilość lip. Drzewo jest popularne w naszym kraju, dodatkowo jest uznawane za roślinę ozdobną. Niezwykle cennym wskaźnikiem dla alergików jest kalendarz pylenia, który uwzględnia rośliny, w tym lipę i jej okres pylenia. To nic innego jak przypuszczalny czas, najwyższego stężenia pyłków danej rośliny w powietrzu. Dzięki temu alergik może tak zaplanować leczenie, by uniknąć uciążliwych objawów w okresie największego pylenia. Lipa pyli w porze letniej. Jej okres pylenia rozpoczyna się w drugiej połowie czerwca, a kończy się pod koniec lipca. Najwyższe wskaźniki zwykle obserwuje się na przełomie wspomnianych miesięcy. Czas ten to początek wakacji, co jeszcze bardziej wpływa na niekorzyść uczulonych. Trudno siedzieć w domu, kiedy mamy czerwiec czy lipiec, na zewnątrz świeci słońce, co jest najlepszą okazją do skorzystania z wolnego czasu.
Jakie objawy daje alergia na lipę?
Alergia na lipę może być uciążliwa ze względu na objawy. Do typowych zaliczamy katar, świąd nosa czy łzawienie oczu. Ciągłe kichanie potrafi zepsuć wakacyjny czas, tym bardziej, jeśli większość czasu spędzamy na świeżym powietrzu, zwłaszcza na terenach zielonych. Pyłki lipy działają głównie na układ oddechowy. Alergeny przedostają się do dróg oddechowych, przez co uruchamiają reakcje alergiczne. Wyjście na spacer w letni czas, czy wycieczka rowerowa lipową aleją może zakończyć się podrażnieniem oczu lub atakiem kichania. W przypadku podejrzenia alergii, warto wykonać testy alergiczne,by móc odpowiednio walczyć z uciążliwym uczuleniem i oddychać z ulgą, szczególnie w wolne od trosk wakacje.
W okresie letnim, kiedy zaczyna pylić lipa, najlepiej unikać miejsc, gdzie występuje najwięcej drzew tego gatunku. Warto wiedzieć, że dla alergików dobry jest deszcz, a jaśniej mówiąc, spacery zaraz po opadach deszczu. Okulary przeciwsłoneczne, ochraniające oczy czy środki na alergię, przepisane przez lekarza umożliwią przetrwanie okresu pylenia lipy i czerpanie większej radości z otaczającej nas przyrody.
Katarzyna Antos