Od pewnego czasu obserwuje się wzrost świadomości dotyczący zdrowia i znaczenia mikrobioty. Pod tym tajemniczym określeniem kryje się mikroflora naszego organizmu. Ten bowiem nie jest jałowy, zamieszkują go różne szczepy bakterii, grzybów i wirusów. Mikroflora odpowiada za procesy trawienne, stan naszej cery i brak tendencji do alergii. Kiedy podawać probiotyk dzieciom?
Spis treści:
- Dobre bakterie kontra złe bakterie – które przeważają w środowisku naturalnym?
- Mikroflora matki – jak zadbać o to, by była właściwa?
- Mikroflora jelitowa – dlaczego jest tak ważna?
- Czym jest probiotyk?
- Probiotyk dla dzieci czy synbiotyk?
- Kiedy podawać probiotyk dzieciom?
Dobre bakterie kontra złe bakterie – które przeważają w środowisku naturalnym?
Jak wcześniej wspominaliśmy, nasz organizm nie jest jałowy. Ważne jednak, aby zamieszkiwały go dobre bakterie, grzyby i wirusy. Na szczęście większość mikroorganizmów nie zagraża naszemu zdrowiu i życiu. 99% drobnoustrojów to nasi przyjaciele lub neutralne bakterie i grzyby. Zaledwie 1% stanowią patogeny. Należy zadbać o to, aby dobre mikroorganizmy przeważały nad potencjalnymi patogenami. Dzięki temu nie tylko unikniemy infekcji, ale też nasz organizm będzie funkcjonował prawidłowo.
Mikroflora matki – jak zadbać o to, by była właściwa?
Do zasiedlenia naszego przewodu pokarmowego dochodzi już w chwili porodu. Z dróg rodnych matki przedostają się do organizmu noworodka różnego rodzaju mikroorganizmy. Tutaj warto podkreślić, jak ważne jest zdrowie kobiety w ciąży. Nie powinna ona lekceważyć infekcji intymnych, które mogą pojawić się podczas oczekiwania dziecka. Należy je wyleczyć, ponieważ w przeciwnym wypadku podczas naturalnego pogodu organizm noworodka zamiast wzbogacić się o dobre bakterie kwasu mlekowego, zyska patogeny, które mogą wywołać chorobę.
Mikroflora jelitowa – dlaczego jest tak ważna?
Dobre bakterie kwasu mlekowego chronią nasz organizm przed patogenami. Wytwarzają bowiem kwas mlekowy, który obniża pH naszej skóry i jelit. Przy niskim odczynie wiele mikroorganizmów potencjalnie chorobotwórczych nie jest w stanie się namnażać. Ponadto ich przewaga liczebna utrudnia kolonizację jelit czy skóry przez patogeny. Bakterie kwasu mlekowego uczestniczą też w przyswajaniu składników odżywczych. Nasza mikroflora jelit wytwarza też szereg cennych witamin. Krótko mówiąc, jest nieoceniona. To właśnie zaburzenia ilościowo-jakościowe mikroflory leżą u źródeł różnego rodzaju schorzeń, w tym trądziku, alergii czy zespołu nadwrażliwych jelit.
Czym jest probiotyk?
Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że kolonizacja naszego organizmu dobrymi bakteriami to najlepsze, co możemy zrobić dla swojego zdrowia. W tym celu możemy sięgnąć po mleczne wyroby fermentowane takie jak kefir, jogurt, maślanka, żętyca czy kumys lub warzywne kiszonki. Świetnie sprawdzi się także probiotyk. Pod tym określeniem kryje się preparat, który zawiera żywe, starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym. Ważne, aby zażywać preparat, który dostarcza mikroorganizmy charakterystyczne dla szerokości geograficznej, w której mieszkamy. Nasza mikroflora jelit różni się od mikrobioty Argentyńczyków, gdyż żyjemy w innym klimacie oraz jemy inne produkty spożywcze, co przekłada się na dostarczanie organizmowi innych szczepów bakterii, grzybów czy wirusów.
Probiotyk dla dzieci czy synbiotyk?
Na rynku można kupić probiotyk dla dzieci. Tutaj warto zwrócić uwagę na kategorię wiekową, do jakiej adresowany jest dany preparat. Probiotyk dla dzieci zazwyczaj jest dostępny w postaci kropli, co ułatwia jego podawanie. Nasze pociechy często protestują, gdy mają połknąć tabletkę. Ważne, aby probiotyk dla dzieci nie wymagał przechowywania w lodówce i można było go zabrać ze sobą w podróż, np. na wakacje. Wydaje się, że warto zainwestować w synbiotyk, czyli preparat, który zawiera probiotyk i prebiotyk. Probiotyk to żywe szczepy bakterii, natomiast prebiotyk to inulina czy błonnik, czyli substancje odżywcze, na których bakterie mogą się namnażać.
Kiedy podawać probiotyk dzieciom?
Probiotyk dla dzieci bywa niezastąpiony, gdy dziecko zachoruje na anginę. Tę zazwyczaj wywołuje gronkowiec złocisty, czyli bakteria. W zwalczaniu infekcji o podłożu bakteryjnym wykorzystuje się antybiotyki. Tego typu leki, niestety, nie zabijają wyłącznie patogenów, ale też dobre szczepy bakterii, przez co mogą wyjałowić przewód pokarmowy. Otwiera to wrota dla potencjalnych patogenów, które w obliczu braku konkurencji mogą się swobodnie namnażać. Dlatego tak ważne jest, aby nasza pociecha podczas antybiotykoterapii i po jej zakończeniu zażywała probiotyk dla dzieci. Tego typu preparaty zawsze są mile widziane.