Skuteczne odczulanie
Immunoterapia swoista polega na wstrzyknięciu pod skórę szczepionki odczulającej, czyli rozcieńczonego alergenu. Pacjentowi podaje się stopniowo coraz wyższe stężenie alergenu, aż do dawki podtrzymującej leczenie. Dzięki temu organizm ma zacząć tolerować dotąd uczulający składnik. Skuteczne odczulanie zależy od wielu czynników – wieku pacjenta, ilości alergenów, na jakie jest uczulony, jakości szczepionki oraz od odpowiedniego doboru składników szczepionki. Istotne jest też zachowanie pacjenta w trakcie odczulania, a więc unikanie alergenów, wysiłku oraz systematyczność i kontynuowanie terapii przez cały okres jej trwania.
Kiedy przeprowadzić odczulanie
Decyzję o konieczności przeprowadzenia odczulania może podjąć tylko alergolog po przeanalizowaniu, czy inny sposób leczenia nie będzie korzystny dla pacjenta. Immunoterapia powinna być poprzedzona wnikliwymi badaniami. Lekarz musi określić na jakie alergeny pacjent jest uczulony i ustalić czy organizm pacjenta wytwarza przeciwciała IgE.
Wskazaniem do immunoterapii jest:
- długotrwałe występowanie objawów alergii,
- objawy takie jak: nieżyt nosa i problemy z górnymi drogami oddechowymi,
- brak poprawy w leczeniu lekami przeciwhistaminowymi,
- występowanie niepożądanych objawów po innych lekach,
- chęć zrezygnowania z długotrwałej farmakoterapii.
Immunoterapię podaje się dzieciom powyżej 5. roku życia. Im wcześniej odczulanie zostanie przeprowadzone, tym lepiej. Immunoterapia sprawdza się bardzo dobrze w przypadku alergii sezonowych i alergii na jeden rodzaj alergenu (monowalentnej). Najlepiej przeprowadzić odczulanie przed sezonem występowania alergii, np. zimą.
Przeciwwskazania do szczepienia
Choć immunoterapia jest dość skuteczną metodą, są sytuacje, w których nie może zostać wprowadzona. Dzieje się tak np. w przypadku współistnienia różnych chorób: ciężkiej postaci astmy, ciężkiego atopowego zapalenia skóry, chorób autoimmunologicznych, nowotworów i chorób układu krążenia (choroba wieńcowa, nadciśnienie). Również ciąża nie jest najlepszym momentem do rozpoczynania odczulania, choć nie jest przeciwwskazaniem do leczenia podtrzymującego. Immunoterapia nie zadziała, gdy pacjent nie wykaże się zdyscyplinowaniem i nie będzie chciał współpracować z lekarzem. Przyjmowanie szczepionek wymaga regularności i systematycznych wizyt w poradni alergologicznej nawet przez okres pięciu lat.
Odczulanie to nie zawsze najlepszy sposób leczenia alergii. Pacjent musi sobie zdawać sprawę ze wszystkich skutków immunoterapii i świadomie zdecydować, czy chce się jej podjąć.
MW