Oczekiwanie na dziecko to dla wielu osób niezwykle ważne chwile. Niektórzy przez lata starają się o potomstwo. Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy doszło do zapłodnienia jest ogólnodostępny w aptekach test ciążowy. Kiedy najlepiej robić test ciążowy?
Test ciążowy
Test ciążowy wykonywany w domu ma na celu wykrycie hormonu ciążowego, jakim jest gonadotropina kosmówkowa hCG. Hormon ten, wykrywa się badając mocz lub krew pacjentki. Zwykły test ciążowy kupimy w aptece a nawet w drogerii. To najbardziej przystępny sposób, za pomocą którego możemy sprawdzić, czy jesteśmy w ciąży. Jednak tego typu testy, nie są w pełni skuteczne, dlatego kobieta, która marzy o ciąży, powinna wybrać się do lekarza, a wówczas ten będzie w stanie potwierdzić wynik testu. Wtedy można zacząć wyczekiwanie na poród i przyjście na świat dziecka.
Kiedy najlepiej robić test ciążowy?
Hormon hCG zaczyna być wydzielany przez organizm kobiety około 8 dnia od zapłodnienia. Nie ma więc sensu robić testu ciążowego tuż po namiętnej nocy, ponieważ wtedy możemy nie otrzymać pożądanego wyniku. Po tych kilku dniach, łożysko wytwarza hormon, którego stężenie znacząco wzrasta przez pierwsze trzy miesiące ciąży. Wiarygodność testu zależy także od jego rodzaju. Każdy test może mieć inną czułość na wydzielaną gonadotropinę kosmówkową. Im mniejsze stężenie hCG wykrywa dany test, tym we wcześniejszym okresie, wykryje ciążę. Oprócz testów dostępnych w sklepach, kobieta może wykonać test w warunkach laboratoryjnych. Wynik takiego badania jest bardziej dokładny i wiarygodny. Podaje nam stężenie hormonu, z czego możemy odczytać tydzień ciąży oraz to, czy rozwija się ona w sposób prawidłowy. Dlatego paniom, których test wskazał na ciążę, zaleca się wykonanie takiego badania. Laboratoryjny test wykonuje się 10 dni po dacie spodziewanej miesiączki.
Jaki test ciążowy wybrać?
W aptece znajdziemy różne typy testów ciążowych – płytkowe, paskowe i strumieniowe. Wynik testu może być pozytywny lub negatywny. W okienku testu powinna pojawić się linia lub dwie linie. Brak jakiegokolwiek znaku świadczy o nieprawidłowym wykonaniu testu. Jedna kreska w polu odczytu oznacza wynik negatywny, czyli brak ciąży. Dwie kreski zwiastują ciążę. Test przeprowadzony wcześniej niż 10 dni po zapłodnieniu, może zostać powtórzony po 14 dniach. Mimo tego typu dostępnych testów, kobieta powinna wybrać się do ginekologa, który będzie w stanie potwierdzić lub wykluczyć ciążę, rozwiewając wszelkie wątpliwości.
Katarzyna Antos