Oczywiście jeśli dwoje rodziców ma alergię (atopowe zapalenie skóry, astmę czy inną chorobę alergiczną) ryzyko alergii u dzieci wzrasta aż do 60%. Ale i tryb życia powoduje zwiększoną skłonność do alergii u dzieci.
Na to składają się zarówno warunki mieszkaniowe, sposób odżywiania się, historia przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych (ewentualnie specyfika pracy w przemyśle czy rzemiośle, gdzie rodzic ma styczność z silnymi alergenami).
Alergia u dziecka – powody
Niebezpieczne jest wczesne zaprzestanie karmienia dziecka piersią (przed skończeniem 6 miesiąca życia), dokarmianie innymi produktami powoduje bowiem nagły wzrost ryzyka rozwoju alergii, ale również szkodliwe jest…używanie kuchenek mikrofalowych.
Karmienie piersią chroni przed nadwrażliwością i schorzeniami – i to bardzo skutecznie, czego nie uświadamia sobie wiele kobiet rezygnujących na rzecz powrotu do pracy, dbałości o wygląd, ograniczeń z tym związanych czy potrzeby powrotu do używek (alkoholu, papierosów).
Palący rodzice to podstawowy czynnik ryzyka – nikotyna sprzyja silnie rozwojowi alergii do tego stopnia, że nawet wnuki palących dziadków wykazują większą podatność na alergie.