Katar alergiczny

Chcąc już wybrać się na spacer w miejsce, gdzie jest dużo zieleni, najlepiej czynić to zaraz po deszczu, kiedy powietrze jest czyste i rześkie, a większość pyłków spłukana do poziomu podłoża. Warto również założyć dziecku na spacerze czapeczkę lub okulary przeciwsłoneczne, by uchronić oczy i buzię przed kontaktem z potencjalnymi alergenami.

Po powrocie do domu należy natomiast przebrać malucha, a skórę opłukać woda, dzięki czemu pozbędziemy się osiadających pyłków.

Przyczyna kataru alergicznego

Katar alergicznyPrzyczyną katarów alergicznych, które pojawiają się bez względu na porę roku, mogą być roztocza, pierze, sierść zwierząt albo inne elementy wziewne, znajdujący się w otoczeniu (może to być nawet określony zapach). W takich przypadkach należy zlikwidować albo maksymalnie ograniczyć kontakt dziecka ze źródłem uczulenia.

Ważna uwaga: w każdym przypadku podejrzenia kataru alergicznego należy zwrócić się do lekarza, który wskaże nam leki, jakie możemy stosować w okresie nasilenia dolegliwości. Jest to ważne, ponieważ takie siąpienie z nosa, gdy jest nieleczone, może przekształcić się w astmę.