Przyczyny kataru alergicznego
Powstanie kataru alergicznego uwarunkowane jest zazwyczaj albo predyspozycjami genetycznymi albo zbyt częstym kontaktem z alergenem. Wyróżnia się też kilka rodzajów tej dolegliwości, może być ona wszak sezonowa lub przewlekła w zależności od tego, co jest alergenem.
Sezonowy katar wywołują rośliny wiatropylne, których pyłki rozprzestrzeniają się przy pomocy wiatru, drażniąc tym samym układ oddechowy alergików, którzy znajdą się w ich pobliżu. Najpopularniejsze rośliny pylące to: leszczyna, olcha, brzoza, topola, babka zwyczajna, lebioda, bylica pospolita, pokrzywa zwyczajna, mniszek lekarski, a przede wszystkim różnorodne trawy i zboża.
Kto choruje na katar alergiczny?
Ze statystyk wynika, że częściej na katar sienny chorują chłopcy niż dziewczynki. Szczególnie narażone są także dzieci, które przyszły na świat z niską masą ciała lub urodziły się po prostu w okresie intensywnego pylenia.
Podejrzewając, że nasza pociecha może być uczulona na pyłki, powinniśmy, wychodząc z domu w okresie pyleń (wiosna-lato), unikać miejsc, gdzie poziom czynników uczulających bywa bardzo wysoki, czyli parków, łąk oraz lasów.