Kąpiel dziecka czy osoby dorosłej to część dbania o higienę i zdrowie. Kosmetyki, których używamy do kąpieli, mogą zawierać szkodliwe alergeny. Jak powinna wyglądać kąpiel alergika?
Reakcje alergiczne po kąpieli
Coraz częściej słyszymy o różnych alergiach, w tym uczuleniach skórnych. Winowajcami są nie tylko predyspozycje genetyczne, ale produkty, których używamy. Kosmetyki do pielęgnacji ciała mogą podrażniać strukturę skóry, co objawia się różnymi dolegliwościami. Zaczerwienienie, świąd, pokrzywka czy łuszczenie się skóry to tylko niektóre z objawów, mogących pojawić się po wyjściu z wanny. Szczególnie wrażliwa i delikatna jest skóra dziecka. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji, za pomocą kosmetyków dostosowanych do problemów skórnych maluszka. W przypadku osób dorosłych, ich właściwy dobór jest równie ważny. Sprawdzone sposoby na alergię, pozwolą przygotować kąpiel, która nie uczula i jest bezpieczna dla naszego ciała.
Kąpiel alergika
Zanim przystąpimy do kąpieli, musimy zwrócić uwagę na kosmetyki do mycia ciała, a w szczególności na ich skład. Szkodliwe substancje chemiczne mogą podrażniać skórę, dlatego rodzice często decydują się na skorzystanie z naturalnych środków do mycia ciała. Płatki owsiane, maka ziemniaczana czy nasiona lnu to produkty, których miejsce przydzielilibyśmy raczej w kuchennej szafce. Tymczasem to idealne składniki, do przygotowania kąpieli, która złagodzi podrażnienia skórne i delikatnie ją oczyści. Nie potrzeba więc tony kosmetyków, oliwek czy płynów do kąpieli alergika. Dla osób mniej ekologicznych, ale równie troszczących się o stan skóry swojej czy dziecka, producenci przygotowali kosmetyki, które są przeznaczone dla alergików. Specjalistyczne produkty do pielęgnacji ciała zawierają naturalne oleje i minerały, które nawilżają i chronią skórę. Dają ukojenie przy AZS czy innych chorobach skórnych. Nie wysuszają ciała i pomagają odbudować naturalny płaszcz lipidowy, czyli podstawową ochronę skóry. Takie preparaty są polecane szczególnie dla niemowląt i dzieci z alergią. W składzie kosmetyków często pojawiają się emolienty, które korzystnie wpływają na ciało, natłuszczając je i łagodząc stan zapalny. Oprócz produktów kosmetycznych, nie możemy zapomnieć o właściwiej temperaturze wody, która powinna wynosić tyle, ile wskazuje temperatura naszego ciała. Kąpiel dziecka, trwająca do 5 minut będzie wystarczająca. Dłuższy czas spędzony w wodzie nie jest wskazany dla niemowląt. Przy atopowym zapaleniu skóry, czy innej alergii należy delikatnie osuszać ciało, aby go dodatkowo nie podrażnić.
Bezpieczna kąpiel, która nie uczula jest możliwa. Wystarczą odpowiednie produkty do ciała i zachowanie zasad pielęgnacji. Naturalne środki czy specjalistyczne kosmetyki pomogą w złagodzeniu podrażnień. Alergik poczuje ulgę, a kąpiel stanie się przyjemnym zakończeniem każdego dnia.
Katarzyna Antos
u moich córek w czasie zaostrzeń azs właśnie kąpiel ratuje je przed świądem, dodatkowo emolient we wodzie i mogą siedzieć i siedzieć. potem dłuższy czas mają spokój póki skóra nawilżona po kąpieli gorzej gdy np w przedszkolu czy szkole umyją ręce zwykłym mydłem zaraz pojawia się świąd i zanim wrócą do domu ręce podrapane.