Astma i nieżyty podczas biegania
Nawet silniejsze leki steroidowe i inne wziewne nie powinny stanowić problemu dla biegających astmatyków, o ile nie wpływają na pracę serca (niektóre działają na organizm naprawdę silnie). Leków w postaci tabletek, pigułek, kapsułek nie powinniśmy zażywać tuż przed treningiem, a co najmniej 30 min. wcześniej. Przy częstszych dolegliwościach taki pomocny specyfik można mieć przy sobie, jest do wyboru sporo opasek i pokrowców na klucze czy komórki dla biegaczy, doskonale przylegających do ciała, bardzo lekkich i nieograniczających w treningu, które świetnie spisują się także do noszenia kropli czy inhalatora.
Łatwiej oddychać uczulonym na alergeny w powietrzu, gdy wybieramy trening wczesnym rankiem, wieczorem lub po deszczu. Osobom z problemami nieżytu oczu, zapaleniami spojówek czy rogówek zaleca się bieganie w okularach – te sportowe, które są tak wyprofilowane, że nie spadną nam z nosa podczas biegu i nie uciskają na przegrodę, mają nie tylko przyciemniane szkła UV, ale także bezbarwne czy żółte, które dość dobrze chronią gałkę oczną przed pyłkami, meszkami i innymi drobnoustrojami w powietrzu.
By odzież podczas długotrwałego przebywania na zewnątrz nie pochłaniała zbyt wiele pyłków oraz kurzu i nie przyklejała ich do materiału dobrze jest stosować do prania środki antyalergiczne (dostępne w aptekach i drogeriach) czy nawet dodać do prania łyżeczkę stężonej lanoliny z wełny owiec australijskich czy nowozelandzkich, tworzącej *powłokę antystatyczną i ochronną*, która także sprawia, że materiał jest bardziej delikatny – a więc przyjazny skórze.
Zatem wszystkie problemy są łatwe do rozwiązania. Ograniczenia tak naprawdę tkwią głownie w naszych głowach. Najważniejsze jest podjęcie właściwej decyzji o zmianie stylu życia na aktywny i wytrwanie w niej nie tylko wiosną.
dr Paweł F. Nowak
autor książek „Bieganie – sposób na zdrowe życie”
„Trening zdrowotny kobiet w kontekście współczesnego stylu życia”
„Aktywność ruchowa i inne zachowania prozdrowotne w stylu życia menedżerów”