Kobiety ciężarne zmagające się z alergią obawiają się, że ich dziecko odziedziczy po nich tę przypadłość. Choć rzeczywiście za występowanie objawów alergii w dużej mierze odpowiadają geny, na ujawnienie się reakcji alergicznej wpływa wiele innych czynników. Sprawdź, czy możesz uchronić dziecko przed alergią.
Alergia jest chorobą o podłożu genetycznym. Warto jednak mieć świadomość, że dzieci dziedziczą jedynie skłonność do jej pojawienia się. Nie każde dziecko, którego rodzice bądź rodzeństwo są alergikami musi zachorować na alergię.
Ciąża to moment, w którym należy pomyśleć o ograniczeniu ryzyka alergii
Jeśli niedawno test ciążowy pokazał dwie kreski lub dopiero planujesz ciążę, już teraz pomyśl o sposobach zmniejszających ryzyko pojawienia się alergii u dziecka.
Krok 1. Prawidłowo zbilansowana dieta
Przygotowując się do ciąży należy wprowadzić modyfikacje w sposobie żywienia. Podstawą jest odpowiednio zbilansowana dieta dostarczająca wszystkich cennych składników odżywczych.
Posiłki powinny być różnorodne – pomaga to w prawidłowym bilansowaniu diety. Istotną rolę odgrywa spożywanie warzyw i owoców. W diecie przyszłej mamy nie powinna znajdować się żywności wysoko przetworzona, zawierająca konserwanty, sztuczne barwniki czy inne szkodliwe substancje chemiczne.
Warto także zadbać o prawidłowy wskaźnik BMI.
Krok 2. Eliminacja niekorzystnych czynników środowiskowych
Coraz więcej badań naukowych dowodzi, że czynniki środowiskowe odgrywają znaczącą rolę w ujawnianiu się alergii u dzieci. Do głównych czynników środowiskowych zaliczyć można m.in. dym tytoniowy. Zwiększa on ryzyko alergii, a jednocześnie może doprowadzić do upośledzenia rozwoju płuc płodu oraz powstania zaburzeń ze strony układu oddechowego.
Warto przy tym podkreślić, że szkodliwe jest nie tylko czynne, ale również bierne palenie polegające na przebywaniu kobiety ciężarnej w zadymionym pomieszczeniu lub w towarzystwie palaczy.
Krok 3. Stała kontrola lekarska
Każda kobieta spodziewająca się dziecka objęta jest opieką lekarską, dzięki której można monitorować prawidłowy rozwój płodu. Warto jednak mieć świadomość, że ciężarne alergiczki powinny regularnie odwiedzać nie tylko ginekologa, ale również alergologa – dotyczy to przede wszystkim astmatyczek, które poddane są leczeniu przeciwalergicznemu. Ważne jest bowiem systematyczne wykonywanie badań, takich jak m.in. PEF (Szczytowy Przepływ Wydechowy), ACT (Test Kontroli Astmy), spirometria, FeNO (zawartość tlenku azotu w wydychanym powietrzu).
Chcesz zmniejszyć ryzyko alergii u dziecka?
Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się alergii u niemowlęcia, pamiętaj o wyeliminowaniu dymu tytoniowego. Po porodzie dodatkowo postaw na wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia.
Więcej o alergii pokarmowej dowiesz się na BebiProgram.pl
Partnerem artykułu jest BebiProgram.pl
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
To dobrze, że nie każda alergiczka rodzi chore dziecko. Uczulenie nie zawsze przechodzi z matki na dziecko:)
Na szczęście nigdy nie paliłam i staram się unikać zadymionych pomieszczeń, mam nadzieję, że dane będzie mi karmić maluszka piersią.
Stała kontrola lekarska to podstawa w trakcie ciąży i po porodzie.
Haha we mnie właśnie rośnie mały dzidziuś i w ostatnich miesiącach musiał borykać się z problemami alergicznymi mamy. Staram się jednak z tą całą alergią walczyć i wiele przydatnych porad znajduję na stronie odetchnijspokojnie.pl Polecam wszystkim kochającym mamom!