Uczulenie na roztocza
Sezon grzewczy nie jest łaskawy dla alergików, gorąca woda, która krąży w kaloryferach, sprzyja inwazji roztoczy. Te specyficzne organizmy biolodzy zaliczają do mikroskopijnych pajęczaków. Roztocza nieustannie towarzyszą człowiekowi, szczególnie upodobały sobie dywany, pościel oraz zasłony. Ewolucja wyposażyła nasz organizm w mechanizmy, dzięki którym radzimy sobie z mikroskopijnymi pajęczakami. Niestety, wystarczy grypa czy przeziębienie, by „zapory” stały się dziurawe. Do organizmu malucha wnikają roztocza, wprawdzie nie są one groźne, ale niedojrzały układ immunologiczny nie potrafi prawidłowo ocenić zagrożenia. Zostają uruchomione mechanizmy, które mają na celu unicestwić obcego. Choć ustrój dawno już pokonał wirusa grypy, niektóre objawy wciąż się utrzymują.
Jeśli nasze dziecko od dłuższego czasu zmaga się z uciążliwym katarem, zasięgnijmy opinii specjalisty. Lekarz, w oparciu o przeprowadzony wywiad, zleci stosowne badania. Katar alergiczny, w odróżnieniu od wydzieliny, która wydostaje się z nosa podczas grypy, jest wodnisty, obfity i przeźroczysty. Maluch, który zmaga się z uczuleniem, oddycha ustami, ponieważ jego nos uległ zatkaniu. Choć katar nie wygląda groźnie, nie należy go lekceważyć. Nieleczony może przerodzić się w zapalenie ucha lub zatok. Jednocześnie warto pamiętać, iż wodnista wydzielina znacząco obniża jakość życia małego alergika.
Alergiczne zapalenie spojówek
Uczulenie często manifestuje się zapaleniem spojówek. Gdy oczy dziecka sprawiają wrażenie zaczerwienionych, a maluch zalewa się łzami, niezwłocznie należy zgłosić się do przychodni. Pieczenie sprawia, że odruchowo zaczynamy pocierać problematyczną partię ciała. Rączki dziecka nie są sterylne, toteż nasza pociecha może wprowadzić do oka drobnoustroje chorobotwórcze. Uciążliwej infekcji można zapobiec, zgłaszając się do specjalisty. Jeśli lekarz zdiagnozuje alergię, przepisze stosowne leki antyhistaminowe. Wspomniane farmaceutyki powinny zmniejszyć dyskomfort malucha i zapobiec mimowolnemu pocieraniu.
Małemu alergikowi, u którego obserwuje się przewlekły katar, można pomóc doraźnie. W związku z tym, iż wycierając nos dziecka, podrażniamy skórę, należy stosować tłuste kremy. W tej roli świetnie sprawdzą się emulsje na bazie wazeliny i gliceryny. Nie należy używać chusteczek perfumowanych, ponieważ substancje zapachowe wykazują silne właściwości alergizujące.