Jedzenie chipsów zwiększa ryzyko raka. Na czym najlepiej smażyć potrawy?

Chipsy i frytki- główne źródło akrylamidu

Z przeprowadzonych badań wynika, iż najwięcej toksycznego akrylamidu zawierają chipsy i frytki, po które chętnie sięgają dzieci i młodzież.  Warto jednak pamiętać, iż ta szkodliwa substancja nie powstaje wyłącznie podczas smażenia na tłuszczu roślinnym, stosunkowe duże ilości tego związku wydzielają się w temperaturze 120 stopni Celsjusza, czyli takiej, w jakiej przygotowujemy wiele posiłków.  Akrylamid znajdziemy również w pieczywie pszennym, ponieważ jest ono wypiekane w temperaturze powyżej 200 stopni Celsjusza.

Akrylamid zwiększa ryzyko raka

Specjaliści ostrzegają przed akrylamidem, ponieważ związek charakteryzuje się wysoką toksycznością. Konsumpcja potraw zawierających tę substancję znacząco zwiększa ryzyko  nowotworu tarczycy, jąder, pęcherza moczowego i nerek.  Szacuje, że spośród 100 osób, które spożywają akrylamid w ilości 0,001 mg na kilogram masy ciała dziennie, przynajmniej 1 zachoruje na raka. Dla przeciętnej kobiety, która waży 60 kg, dopuszczalna dzienna dawka akrylamidu wynosi 0,06 mg. To niewiele, łatwo można ją przekroczyć jedząc frytki i chipsy.

Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny zwracać szczególną uwagę na zawartość swojego talerza. Toksyczny akrylamid wykazuje zdolność do przenikania przez łożysko i tym samym stanowi poważne zagrożenie dla organizmu płodu.   Ta rakotwórcza substancja jest magazynowana w wątrobie, niestety, wraz z moczem wydalamy zaledwie 10% spożytego akrylamidu. Większość latami odkłada się w organizmie i po wielu latach może doprowadzić do rozwoju chorób nowotworowych.

Akrylamid jest szczególnie niebezpieczny dla płodów i noworodków, ponieważ ich organizm nie zdążył jeszcze wykształcić bariery krew-mózg. W  rezultacie u małych dzieci akrylamid może przyczynić się do uszkodzenia komórek nerwowych.

Inga