Rutyna kojarzy nam się z nudą, czymś, czego pragniemy uniknąć zarówno w pracy, jak i w związku. Tymczasem ma ona także swoje zalety. Bardzo często nie zdajemy sobie z nich sprawy. Jakie zalety ma rutyna?
Rutyna zapewnia poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa
Gdybyśmy każdego dnia nieustannie zmagali się z nowymi wyzwaniami, poczulibyśmy się szybko zmęczeni i przytłoczeni nadmiarem wrażeń. Prawda jest taka, że człowiek do prawidłowego rozwoju potrzebuje balansu między rutyną a nowymi wyzwaniami. Inaczej albo się nudzi i traci kreatywność, albo traci grunt pod nogami, a wraz z nim poczucie bezpieczeństwa. Większość z nas cieszy się ze stabilności swojego zatrudnienia oraz stałej pensji, która co miesiąc wpływa na konto. Umożliwia ona planowanie wydatków, oszczędzanie i zakup droższych rzeczy, vide samochód. W ograniczonym zakresie rutyna sprawia, że nasz związek wchodzi w etap stabilizacji. Oczywiście, nadal należy o siebie zabiegać, starać się, dbać o swój wygląd i mieć swój własny niezależny świat, ale wreszcie można poczuć się pewniej.
Rutyna umożliwia rozwój
Gdybyśmy każdego dnia od początku do końca stawiali czoła nowym wyzwaniom, to wbrew pozorom nie rozwijalibyśmy się. Dużo energii tracilibyśmy na rzeczy zapewniające przetrwanie, logiczną analizę nowej sytuacji i szukanie jej rozwiązania. Gdy część rzeczy ma charakter rutynowy, np. odpisywanie na maile, sprawdzanie statystyk, to nie pochłaniają one naszej energii aż tak bardzo. W rezultacie mamy więcej sił na twórcze myślenie i poszukiwanie nowych rozwiązań tam, gdzie nasz zawód wymaga kreatywności. Gdy sprawnie coś wykonujemy, bo wejdzie nam to w krew, mamy też więcej czasu na szukanie nowych rozwiązań. Możemy coś udoskonalić.
Rutyna pozwala sprawnie wykonywać pracę
Gdybyśmy nie mogli zdać się na rutynę, niechybnie utonęlibyśmy w swoich obowiązkach. Część zobowiązań wykonujemy na autopilocie, ponieważ są rutynowe. Np. szybko i sprawnie sprawdzamy skrzynki mailowe, segregujemy wiadomości, dzięki czemu mamy więcej czasu, aby dobrze przeanalizować swoje odpowiedzi na najważniejsze maile i znaleźć rozwiązanie problemu klienta.
Rutyna odciąża nasz umysł i sprzyja kreatywności
W związku z tym, iż część rzeczy możemy wykonywać na autopilocie, nie musimy non stop o nich myśleć, szukać rozwiązań różnych problemów, dzięki czemu możemy efektywnie skupić się na jednej kwestii. Jeśli tylko musimy wymyślić, do jakich firm uderzać z propozycją nawiązania współpracy i które mogą okazać się najbardziej chętne na kolaborację, jest nam dużo łatwiej niż wówczas, gdy szukamy nowego mieszkania, zastanawiamy się nad rozstaniem z partnerem i kierunkiem wakacyjnego wyjazdu. Nadmiar decyzji, które trzeba podjąć, potrafi przytłoczyć, bo nasz mózg nie jest w stanie ciągle pracować na najwyższych obrotach.
Rutyna sprzyja kształtowaniu dobrych nawyków
Dzięki rutynie możemy oduczyć się palenia, jedzenia słodyczy czy picia alkoholu. Początkowo jest trudno zerwać z nałogiem, ale z czasem, gdy dłużej unikamy danej rzeczy, jest nam coraz łatwiej. Badania wykazały, że na wykształcenie nowej rutyny potrzebujemy od 18 do 66 dni. Warto jednak pamiętać, że lepsze rezultaty uzyskamy, jeśli języka hiszpańskiego będziemy uczyć się zawsze o tej samej porze w takich samych okolicznościach, czyli np. w swoim pokoju o 17. Wówczas wyeliminujemy zmienne środowiskowe, które mogą nas rozpraszać.