Alergia to problem sezonowy lub niekiedy całoroczny. Nic dziwnego zatem, że leki na alergię jak np. tabletki czy syropy stanowią wyposażenie domowej apteczki. Jaki jest najlepszy lek na uczulenie dla dziecka, a jaki dla osoby dorosłej? Czy każdy lek na alergię wywołuje senność?
Co to jest alergia oraz metody leczenia – leki na alergię bez recepty.
Alergia to zespół dolegliwości związanych z nadwrażliwością układu immunologicznego na kontakt z niektórymi czynnikami zewnętrznymi, tzw. alergenami oraz nadmiernym wydzielaniem m.in. histaminy. Wśród alergenów można wymienić pyłki roślin, środki chemiczne, leki, sierść zwierząt czy pokarmy (np. soja, orzechy). Alergia może dotyczyć m.in. oczu, nosa, skóry – w zależności od umiejscowienia zespół objawów może być różny. W przypadku alergii skórnych można wymienić: zaczerwienienie, świąd, pokrzywka, obrzęk; dla kataru siennego – kichanie, łzawienie, wodnista wydzielina z nosa, obrzęk śluzówki nosa, swędzenie oczu. Alergia może wystąpić w każdym wieku oraz być dolegliwością sezonową lub całoroczną. Metody leczenia dostępne bez recepty skupiają się na łagodzeniu objawów – znajdziemy tabletki doustne na alergię, maści ze sterydem, leki na uczulenie w postaci żelu. Należy pamiętać, że niektóre przeciwhistaminowe tabletki na alergie (szczególnie starszej generacji) mogą niekorzystnie wpływać na zdolność prowadzenia samochodu czy utrudniać wykonywanie czynności wymagających zwiększonej uwagi – kierowcy weźcie to pod uwagę!
Leki przeciwalergiczne dla dzieci – syrop czy tabletki?
Uczulenie bywa częstą dolegliwością występującą u dzieci. W łagodzeniu alergii u dzieci w aptece bez recepty można kupić m.in. syropy przeciwalergiczne – zwykle można je stosować od 2. roku życia. Mogą być one stosowane w przypadku dziecięcego kataru siennego, alergii skórnych, którym towarzyszy m.in. swędzenie czy zaczerwienienie. Syropy te często występują z owocowym wariantem smakowym, jednak powinny być stosowane krótkotrwale – ich dłuższa aplikacja powinna być skonsultowana z lekarzem. Dla starszych dzieci i młodzieży (od 6. roku życia) znajdziemy również tabletki na uczulenie (alergię) m.in. z desloratadyną, która nie powinna powodować senności w ciągu dnia.
Tabletki przeciwhistaminowe dla dorosłych na alergię.
Alergia to również problem dotykający osób dorosłych, u których mogą wystąpić alergiczny nieżyt nosa czy pokrzywka. W zależności od zespołu objawów można rozważyć preparaty do stosowania miejscowego jak krople (do oczu, do nosa), aerozol do nosa ze sterydem czy substancją przeciwalergiczną. W przypadku skórnych dolegliwości w aptece bez recepty można zakupić maść z hydrokortyzonem (w stężeniu 0,5% lub 1%). Obecnie występuje dość szeroka oferta tabletek przeciwhistaminowych OTC na alergię, która nie ogranicza się tylko do cetyryzyny czy loratadyny, ale również nowszych substancji czynnych jak lewocetyryzyna oraz feksofenadyna.
Podział leków na alergię, najczęstsze skutki uboczne, interakcje leków przeciwalergicznych.
W zależności od generacji tych leków częstość i rodzaj działań niepożądanych może być różny – należy wziąć pod uwagę czy lek ten jest stosowany miejscowo, zgodnie z ulotką (pacjent stosuje większe dawkowanie niż zalecone w ulotce). Przedstawicielami poszczególnych generacji są: dimetynden, antazolina, difenhydramina (pierwsza generacja); cetyryzyna, loratadyna (druga generacja); feksofenadyna, desloratadyna, lewocetyryzyna (trzecia generacja).
Wspólnym mianem leków na alergię bez recepty oraz na receptę jest możliwość wywołania senności, obniżonej koncentracji, zawrotów głowy, uczucia zmęczenia. Są to często objawy będące przeciwwskazaniem do prowadzenia auta. Powinny wziąć to pod uwagę przede wszystkim osoby będące kierowcą i rodzice uczniów – leki te bowiem mogą wpływać na zdolność uczenia się i skupienie uwagi.
Leki przeciwhistaminowe ze względu na swój mechanizm mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, jak antydepresanty, leki nasenne, leki przeciwpsychotyczne – może dojść do nasilenia działania uspokajającego.
U mnie sprawdzają się tabletki z desloratydyną.
Dobrze wiedzieć, jakie mamy rodzaje leków antyalergicznych:)
Ja zawsze patrzę się, czy po tabletkach antyalergicznych mogę prowadzić samochód. W mojej pracy to podstawowe narzędzie.
Trzeba uważnie dobierać leki na alergię, by nie chodzić niekontaktującym.
Ja zawsze patrzę, czy tabletki na alergię są nowej czy starej generacji.
Ja zawsze wolę dopłacić do tabletek na alergię nowej generacji.
Tabletki na alergię już nie raz uratowały mi życie:) Trzeba tylko wiedzieć, że są różnej generacji.
Dobrze wiedzieć, jakie leki na alergię stosować.
Dobrze, że mamy teraz dużo leków OTC na alergię.
Dobre tabletki na alergię nie otumaniają.
Tabletki na alergię zmieniają się i to na lepsze;)